Na Královéhradecku se o práci u policie každoročně ucházejí stovky lidí

O práci u policie mají každý rok v Královéhradeckém kraji zájem stovky lidí. Osmdesát procent z nich přitom neprojde už první fází výběrového řízení – psychologickým vyšetřením. Další možnost pak mají znovu nejdřív po dvou letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie | Foto: Ladislav Bába

Psychologické vyšetření probíhá na psychologickém pracovišti policie. Vyšetření z civilu zde nehrají roli. Policie má zcela jasně daná kritéria a metodiku, které platí celostátně. Vyšetření má platnost dva roky.

Pokud uchazeč splní podmínky osobnostní způsobilosti, může být v následujících dvou letech přijat k policii kdekoli na území České republiky. Pokud je nesplní, po další dva roky nemůže absolvovat další výběrové řízení.

Část lidí neprojde na základě fyzických testů, část na základě zdravotních problémů. Největší počet ale „ztroskotá“ na psychologickém vyšetření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejní psycholog Jan Hubert popisuje, jakými testy musejí projít uchazeči o práci u Policie ČR

„Psychologické vyšetření trvá šest až osm hodin. Lidé plní různé výkonové testy – duševních schopností, schopnosti pracovat v zátěži. Pak vyplňují různé dotazníky,“ říká policejní psycholog Jan Hubert.

„Ukončením výběrového řízení z psychologického hlediska je pohovor s psychologem, kdy se s tím člověkem rozebírá jeho anamnéza, sledujeme, jak reaguje,“ vysvětluje.

Nastavená kritéria splní pouze dvacet procent uchazečů. Ti pak absolvují fyzické testy a zdravotní prohlídku.

Podle Huberta je někdy možné už předem při pohledu na uchazeče rozpoznat, zde je, či není vhodným kandidátem na práci u policie. „Kolikrát je vidět, že ti lidé nemají z rodiny třeba dostatečně vytvořené zábrany,“ uvádí příklad.

Rozhodně neuspějí lidé se sklony k výbušnosti a agresivitě. „Ten člověk by neměl být ani nadměrně vznětlivý, ale neměl by být ani laxní, nedostatečně vitální. Policista musí mít přirozenou zdravou míru razance. Na druhou stranu nesmí být poděs,“ popisuje Hubert.

Typický uchazeč by měl mít nadprůměrné intelektuální schopnosti, být dostatečně komunikativní, emocionálně vyrovnaný a odpovědný.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme