Na Litoměřicku začali s likvidací nebezpečných kalů z Ostravska

Cementárna v Čížkovicích na Litomeřicku začíná spalovat kaly z ostravských lagun. Jejich likvidace má trvat šest let. Protestují proti tomu ekologové i lidé z okolí. Aktivisté podali několik žalob namířených proti krajskému úřadu i ministerstvu životního prostředí. Spalování nebezpečného odpadu v cementárně vyvolalo na severu Čech vlnu obav a protestů už loni na podzim.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cementářská pec, ve které se spálí ostravské kaly

Cementářská pec, ve které se spálí ostravské kaly | Foto: Miroslav Zimmer

Ze 110 tisíc tun upravených ropných zbytků z Ostravska, které už několik týdnů spočívají na skládce Celio u Litvínova, ubylo dnes ráno několik desítek tun. První tuny Geobalu 4 dovezla nákladní auta kolem osmé hodiny ráno.

„V současnosti máme plán na tento týden od pondělí do pátku a přibližně jsou to 4 soupravy denně. Dneska to je tak 80 až 90 tun a v příštích dnech to bude po 75 tunách,“ řekl ředitel skládky Celio Jindřich Kauca.

Přesun neprovázely žádné protesty odpůrců. Ti jsou ale odhodláni bránit se právní cestou. Podali stížnost k Evropské komisi a připravují trestní oznámení na hlavní aktéry toho, jak sami říkají, podivného obchodu s ostravskými kaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

V cementárně v severočeských Čížkovicích začíná spalování kalů z ostravských lagun. Podrobnosti od reportéra Miroslava Zimmera ve Večerním Radiožurnálu.

Odpůrcům vadí mimo jiné okolnosti tohoto obchodu s nebezpečným odpadem, za který stát zaplatí přes tři miliardy korun. Naopak cementářům, kteří jsou na opačném konci řetězce, se nelíbí přístup státu, který teď dává od celé záležitosti ruce pryč.

Ředitel cementárny pro rozvoj a ekologii Jan Špaček tvrdí, že spoluspalování ropných zbytků z ostravských lagun v cementárně je nejvhodnější způsob, jak se zbavit tak obrovského množství odpadu. Zároveň na obranu cementářů dodává:

„Cementárna se dostala pod veliký tlak, ale my tu řešíme starou ekologickou zátěž, za kterou je zodpovědný stát a to zatím nikde od nikoho nezaznělo. A to je nám líto.“

Cementáři budou přidávat Geobal 4 do palivové směsi během následujících hodin v poměru 15 procent k ostatnímu palivu. Upravené ropné zbytky se budou v cementárně takto spalovat asi šest let.

Ostravské kaly se v Čížkovicícíh na zkoušku pálily v menším množství na podzim. Akreditovaná firma při měření zjistila, že spalování povolené limity neporušuje.

Vzorky paliv se pravidelně odebírají ke kontrole | Foto: Miroslav Zimmer

„Do dnešního dne tady proběhlo celkem 19 kontrol včetně ministerské, krajské, hygieny a České inspekce životního prostředí. Ani jedna z kontrol nenašla žádné porušení zákonných limitů, i podmínek, které jsou zpřísněny nad rámec zákona,“ přiblížil ředitel skládky Celio.

Měření budou pokračovat. „Ve středu jsou naplánované další dvě kontroly, kdy krajský úřad bude odebírat vzorky materiálu a Česká inspekce dělá svou pravidelnou čtrnáctidenní kontrolu,“ dodal Kauca.

Miroslav Zimmer, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme