Na Máchově jezeře hořel výletní parník. Šlo ale jen o cvičení záchranářů

Hořící parník na Máchově jezeře na Českolipsku. Loď plná dýmu, přes který není vidět, zranění lidé i ti, co se chtějí dostat pryč skokem do vody. Tak vypadalo včerejší krajské cvičení složek integrovaného záchranného systému. Celé bylo zaměřené především na vzájemnou koordinaci mezi hasiči, policisty, zdravotníky i posádkami vrtulníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení složek IZS na Máchově jezeře | Foto: Tomáš Mařas

Než ale parník, na kterém zůstanou uvěznění pasažéři, vypluje, vše se musí pečlivě připravit.

„My jsme teď připravili dýmovnice na loď, které mají simulovat vznik požáru na tom plavidle. Doufáme, že to tak nějak hladce proběhne,“ vysvětluje jeden z účastníků cvičení.

Figuranty líčí a lepí jim umělá zranění. „Mám zlomené zápěstí, nevím co se stalo, stále se vyptávám, hledám kamarády a jak se vrátit do autobusu,“ takové instrukce dostala jedna z figurantek na parníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení záchranářů sledoval reportér Tomáš Mařas

Maskování jsou nejrůznějšího druhu. Přes odřeniny až po amputace končetin, kdy figurant dostane s sebou končetinu, o kterou přišel. Vše je připravené do detailu. Obě končetiny musí mít stejné nohavice i obuv.

„Vše musí vypadat reálně," říká Michaela Kirschová z libereckého Červeného kříže, která společně s dalšími zdravotníky maskuje figuranty. Zhruba třicet jich nastoupilo na parník a vypluli na Máchovo jezero. Hořet začalo po pár minutách několik set metrů od břehu.

„Hoří to, hodně to kouří a plamen zatím není vidět," hlásí jeden člen personálu lodě a pokračuje: „Jsou tady zranění. Je to silně zakouřené. Na lodi je asi třicet klientů, do vody mi naskákalo asi dvacet."

Pomáhají i vrtulníky

K lodi přirazil jeden z prvních člunů. Úkolem záchranářů je odvést nejvíce postižené pasažéry jako první a pokračovat, dokud nebudou všichni z hořícího parníku pryč. „Odvážíme je v pořadí podle vážnosti zranění," doplňuje už z lodě.

Na parníku se ozývá křik. Lidé si drží zranění, někteří jsou v bezvědomí. K lodi neustále přijíždí čluny, kam nakládají zraněné a odvážejí na břeh z hořící lodě. Vrtulníky pomáhají těm, kteří z hořícího parníku skočili do vody.

„Na lodi došlo k požáru ve strojovně,. Naštěstí se nedostal na palubu, je to tu zakouřené a došlo ke zranění pár lidí, včetně posádky," upřesňuje situaci na lodi jeden z hasičů.

Další cvičení IZS se v Libereckém kraji uskuteční pravděpodobně až příští rok.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme