Na malé školy v pohraničí má novela zákona o pedagogických pracovnících tvrdý dopad

Od prvního ledna by až na výjimky neměli za katedrou působit učitelé bez patřičného vzdělání. Po novele zákona o pedagogických pracovnících tak část kantorů přišla o práci. Sehnat za ně náhradu nemusí být problém ve větších městech, v pohraničí, na malých školách to však působí nemalé problémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdninová výuka angličtiny v knihovně 002

Prázdninová výuka angličtiny v knihovně 002 | Foto: Jana Huzilová

Nový zákon způsobil problémy například v Martínkovicích na Broumovsku, obci s pěti stovkami obyvatel jen kousek od polských hranic.

Ředitelka místní školy musela jednu z učitelek propustit, potřebné vzdělání totiž neměla. Další, Hana Vítová, si práci chtěla udržet, a tak začala studovat. Kvůli obrovskému zájmu dalších pedagogů ji ale nevzali ani na jednu ze čtyř státních škol a tak studuje na soukromé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na malé školy v pohraničí má novela zákona o pedagogických pracovnících tvrdý dopad. Natáčel o tom Václav Plecháček

„To mě stojí za půl roku 25 tisíc. Plus knížky, dojíždění a tak dál.“

Mladá učitelka tak během tříletého studia v Praze zaplatí jen za školné 150 tisíc korun.

Další škola, které se v polském pohraničí novela dotkla, je ve Vernéřovicích. Tam působí jen tři učitelky a bez potřebného vzdělání je jedna z nich. Té je přitom padesát, má třináctiletou praxi a podle ředitelky Jany Pecková výborné výsledky v práci s dětmi:

„Je to vynikající učitelka, věnuje se dětem poctivě, odpovědně. Má je ráda, má k nim bezvadný přístup. Jsem s ní velice spokojena.“

Podle ředitelky je také důležité, že má její kolegyně zkušenosti v malotřídce. V té je totiž podle odborníků práce specifická a úplně jiná než v běžných městských třídách. I tak by ale zmiňovaná učitelka měla kvůli nedostatečnému vzdělání ve škole skončit a zatím zůstává jen proto, že se za ni nepodařilo sehnat náhradu.

„Nahlásilo se mi možná 20 lidí, ale ani jeden z nich nesplňoval potřebnou kvalifikaci,“ říká ředitelka.

Špatné načasování

Problémy s novelou zákona o pedagogických pracovnících mají i v Meziměstí. V tamní škole nemá potřebnou kvalifikaci dokonce sedm učitelů ze čtrnácti. Dva zůstávají dočasně, než škola sežene náhradu, dalších pět si vzdělání doplňuje.

Během studia ale podle ředitele Zdeňka Mücka chybí v práci: „Komplikace to pro nás jsou, protože musíme v rozvrhu přihlížet, jestli jezdí do školy v pátek, ve čtvrtek, případně jiný den. Ten den neučí. Při našem počtu učitelů je ten rozvrh velmi komplikovaný.“

Mnozí ředitelé si stěžují také na začátek platnosti zákona. Prý je nelogické, že novela začala platit od prvního ledna. Tím pádem odcházející učitelé nedokončili se svými žáky ani první pololetí a děti si tak uprostřed školního roku musí zvykat na nového kantora.

„Nelogické je to v tom, že není dokončeno ani pololetí. To se uzavírá k 30. lednu. Kolegyně, která školu opustila, musela podat návrhy známek. A kolega, který děti převzal, je ještě nezná. Neví, takže musí vycházet z jejich klasifikace,“ vysvětluje ředitelka Základní a mateřské školy v Martínkovicích Naděžda Bláhová.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme