Na Mělnicku vrcholí přípravy na boj proti komárům. Přemnožení hmyzu zabrání postřik i plyn

V oblastech, kterými prošla povodeň, hrozí nárůst počtu komárů. Situací už se zabýval Ústřední krizový štáb, který postiženým krajům proplatí chemické prostředky na hubení hmyzu. Na zásah se připravují krajské hygienické stanice. Ta středočeská bude mít zřejmě nejvíce práce na Mělnicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mělnicko je po povodních plné lagun, které komáři využívají k líhnutí | Foto: Jana Huzilová

Možný příchod komáří kalamity očekávají odborníci příští týden.

„Včera jsme dávali dohromady požadavky starostů obcí, řešíme to s krajským hygienikem a s vyššími orgány – nám nadřízenými krizovými štáby,“ řekl Miroslav Klučkovič z odboru životního prostředí mělnické radnice.

Situace by se podle něj měla začít řešit do konce tohoto týdne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Jana Huzilová

Zásah proti hmyzu by měl být opravdu důkladný. „My jsme se domluvili s ministerstvem zdravotnictví na celém systému dezinsekce, to znamená zbavení se komárů, a to nejen v těch larválních stádiích. To znamená nejen likvidaci takzvaných povodňových komárů, kteří jsou teď momentálně ještě v první fázi zrodu, ale taktéž budeme dělat fumigaci neboli v těch částech, kde jsou keře, stromy nebo i nějaký podrost, kde komáři jsou, se to bude dělat čistě zaplynováním,“ přiblížil mělnický starosta Ctirad Mikeš.

Komáři budou podle hygieniků útočit hlavně z povodňových lagun, proto zaplavená území v současné době monitorují a mapují místa, kde bude nutné provést plošný postřik.

Nejvíce lagun se na Mělnicku nachází kolem obce Kly.

„V tuto chvíli je to aktuální, řeší se to a máme přislíbeno, že bude probíhat plošný postřik,“ doplnila starostka obce Alice Semiánová.

Proti hmyzu se však budou moci za pomoci obce bránit i obyvatelé sami.

„Do každé domácnosti byl dopraven balíček, který obsahoval repelent. Vím, že to množství je velmi omezené, balení nejsou velká, ale v tuto chvíli jsou na obci zase nějaké repelenty,“ uvedla starostka s tím, že některé přípravky radnice zakoupila a některé získala od dobrovolníků.

S plošným postřikem počítají i v Zálezlicích na Mělnicku.

„Podle posledních zpráv z krizového štábu obce s rozšířenou působností Neratovice nám bylo řečeno, že ti nám provedou plošný postřik proti komárům. Musíme tlačit na to, aby to bylo co nejdřív, protože ty laguny už začínají zapáchat a je otázka času, kdy se tam ti komáři vylíhnou,“ řekl zálezlický starosta Jiří Čížek.

Při povodni v roce 2002 podle starosty v obci problémy s komáry neměli.

„Tenkrát Spolaně utekl chlor a ten nám to tady všechno tak krásně vydezinfikoval, že tady pak nebyl jediný komár,“ připomněl starosta někdejší problémy v neratovické chemičce.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme