Na mikulovském zámku vystaví obraz Ukřižování. Jeho nejstarší vrstva pochází z 16. století

Mikulovské muzeum od dubna vystaví na zámku unikátní obraz Ukřižování. Dlouhá léta toto dílo všichni znalci datovali do 19. století a považovali jej za běžnou součást kostelních inventářů. Shodou ne zcela obyčejných okolností však vyšlo najevo, že plátno ve skutečnosti skrývá hned několik maleb, navíc mnohem hodnotnějších.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lichtensteinům patřil Mikulov až do roku 1560, kdy jej získal na krátkou dobu rod Kereczényiů. Po nich panství i se zámkem ovládli Dietrichsteinové

Lichtensteinům patřil Mikulov až do roku 1560, kdy jej získal na krátkou dobu rod Kereczényiů. Po nich panství i se zámkem ovládli Dietrichsteinové | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

Původní dílo nevzbuzovalo žádný rozruch. Podle historika mikulovského muzea Miroslava Koudely nebylo ničím zvláštní:

„Obraz s motivem ukřižování původně visel v kapli svatého Šebestiána na Svatém kopečku tady v Mikulově. Byla na něm vidět malba asi z poloviny 19. století, taky ukřižování. Byl to obraz celkem běžné provenience, jakých můžeme v chrámech a kostelích u nás vidět celou řadu a ani jeho umělecká hodnota nebyla nijak vysoká.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V mikulovském muzeu natáčela redaktorka Lenka Horáková.

Přesto však obraz jednoho dne zmizel.

„Obraz byl ukraden, ale asi ne nějakými odborníky, protože to plátno přeložili do čtverečku, takže celá malba popraskala a polámala se. A když potom byl obraz objeven rakouskými policisty, tak to plátno bylo v hodně špatném stavu,“ vysvětluje Koudela.

A tím začalo celé odhalení. Po nálezu poškozené plátno putovalo do odborné restaurátorské školy v Brně, kde se ho pokusili vrátit do původního stavu.

„Při práci na uchování původního obrazu z 19. století zjistili, že se pod malbou nachází několik dalších vrstev starších se stejným motivem ukřižování. A zjistilo se, že nejstarší vrstva je z 16. století,“ odhaluje Koudela a dodává:

„Je ovšem tak torzovitě zachovaná a ve špatném stavu, že se restaurátoři rozhodli tuto vrstvu nezachovávat a jako původní vrstvu zachovat až tu druhou nejstarší, která pochází ze 17. století. A tenhle obraz zrestaurovaný do podoby 17. století budeme teď vlastně vystavovat.“

Obraz se stane tahákem výstavy

Podle průvodkyně Jany Frantelové mikulovské muzeum na obraz hodně sází: „Obraz Ukřižování bude hlavním tahákem výstavy Z pokladů mikulovských farností.“

Výstava bude probíhat od 29. března do 3. listopadu tohoto roku.

„A v podstatě si budete moci koupit vstupenku na výstavu samostatně, nebo když přijdete k nám na zámek do Mikulova, tak si budete moci zakoupit vstupenku na celkový okruh, kde uvidíte veškeré expozice, které muzeum spravuje a v rámci tohoto celkového okruhu je výstava zdarma,“ upřesňuje Frantelová.

Lenka Horáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme