Na místě bývalé haldy vzniká v Příbrami lesopark

Už za několik týdnů se v Příbrami na Březových Horách lidé projdou novým lesoparkem. Ten vzniká v blízkosti bývalého dolu Vojtěch. Jeho vznik spolufinancuje Evropská unie. Nový lesopark vzniká v místě bývalého odvalu, který vznikal na Březových Horách už od středověku, kdy se tu začalo s těžbou rud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový lesopark vzniká v místě bývalé haldy za dolem Vojtěch | Foto: Radek Ctibor

Sanace a technická rekultivace celé plochy už napravily stav, který vznikl v důsledku dlouhodobé těžby a navazující úpravárenské činnosti. V současné době se dokončuje přerovnávání odvalu, aby se dal zatravnit a zalesnit, a vyrovnávají se terénní nerovnosti.

Celý povrch se také překrývá zeminou, která je méně propustná, aby tak dešťová voda neprosakovala do podloží. Dešťová voda se má cíleně svést do Litavky, aniž by prosakovala do podloží a nemohla tak vymývat škodlivé látky z půdy do okolí a právě i do říčky Litavky. Odtokové příkopy jsou dimenzovány na dvousetletou vodu.

Odval obsahoval především v důsledku těžby těžké kovy jako olovo, zinek a kadmium. Ty už ale byly odstraněny. Navíc po dokončení prací bude státní podnik Diamo dva roky celý lesopark monitorovat. Tato kontrola má potvrdit, že v toku Litavky na kontrolních bodech došlo mimo jiné například ke snížení hodnot zinku.

Letos na podzim bude dokončena první etapa úprav. Zahrnuje zatravnění rovných ploch, skupinovou výsadbu stromů a zalesnění svahů. Na ploše lesoparku, která dosahuje téměř sedmi hektarů, vysadí pracovníci Diama celkem 32 tisíc stromků. Půjde především o dub letní a zimní, habr, lípu nebo javor.

Cesty pro pěší i cyklostezky

Lesopark bude doplněn cestami a stezkami. Půjde o zpevněné cesty pro pěší a cyklisty. Rozhodně nebudou určené pro automobily.

Rozdělení na etapy souvisí s vlastnictvím pozemků. Část totiž vlastní město Příbram a část stát. Po dokončení první etapy, tedy terénních úprav a zalesnění, bude státní podnik Diamo lesopark tři roky udržovat a pak ho předá městu. Příbram pak do něj bude pořizovat mobiliář, jako jsou lavičky nebo odpadkové koše.

Předpokládá se, že pokud město požádá stát o vlastnictví i druhé části, tak mu ji stát bezúplatně předá. Podobně město nedávno získalo také odkaliště na Vrších a Huťské odkaliště. Ty se nacházejí nedaleko osady Podlesí. Jde o pozemky o rozloze několika tisíc metrů čtverečních a Příbram uvažuje, že také tam vybuduje odpočinkovou zónu.

Úpravy celé lokality skončí koncem letošního října. Celkové náklady na projekt dosahují necelých 149 milionů korun, z toho téměř 102 milionů pokryjí dotace.

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme