Na mnoha místech republiky se přemnožily štěnice. Problémy jsou i na Královéhradecku

Ve městech a obcích Královéhradecka mají lidé problémy se štěnicemi. Těch je podle některých odborníků nejvíc za posledních dvacet let. Objevují se přitom i v místech, kde s nimi v minulosti lidé neměli žádné problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štípance na ruce Marie Hučkové

Štípance na ruce Marie Hučkové | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Štěnice se objevují jak ve větších městech - Hradci Králové, Trutnově nebo Dvoře Králové nad Labem - tak i v menších obcích. Lidé přitom na problém často přicházejí pozdě, červené fleky na svém těle si vysvětlují poštípáním od komárů. Štěnice se mezitím stačí rozšířit po bytě nebo celém domě.

Stále se zhoršující situaci přitom potvrzují i odborníci. Ladislava Šimková, která se profesionálnímu hubení hmyzu věnuje 17 let, na podobnou situaci nepamatuje:

„Za dobu mojí kariéry je nyní situace skutečně nejhorší. V podstatě každý týden nám někdo volá, že se potýká se štípanci. Když při jedeme na průzkum, zjistíme, že mají štěnice. V našem regionu se teď štěnice šíří geometrickou řadou.“

Podle Veroniky Krejčí z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové přítomnost štěnic s úklidem přímo nesouvisí, lidé si je často přivezou domů z cest, například v zavazadle.

„Proto třeba při ubytování v nějakých hotelech, motelech či ubytovnách bychom doporučili nedávat zavazadla pod postel, spíš třeba je zavřít do skříně nebo dát na skříň,“ tvrdí Krejčí.

„Při nákupu staršího nábytku je třeba ho prohlédnout, než ho umístíme do bytu nebo do domu.“

Zbavit se tohoto nepříjemného hmyzu není jednoduché. Vždy je potřeba vyhledat odborníky, kteří nejprve najdou zamořené místo a pak začnou s dezinsekcí okolí. Až poté se čistí i to nejvíce zamořené místo. Všechno oblečení je potřeba dát na nějaký čas do igelitových pytlů a matrace vyhodit. Deratizace se musí po čase opakovat.

Václav Plecháček, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme