Na Modravě se jedná o kácení smrků napadených kůrovcem

Na Modravě v podvečer začalo dlouho očekávané jednání o kácení šumavských stromů napadených kůrovcem. Kulatý stůl svolal ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský. Pozval vědce, starosty šumavských obcí i ekology. Právě ekologičtí aktivisté celý měsíc blokovali těžbu stromů v lokalitě Na Ztraceném.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka o kácení na Šumavě, uprostřed ředitel parku Jan Stráský

Schůzka o kácení na Šumavě, uprostřed ředitel parku Jan Stráský | Zdroj: ČTK

Ředitel Národního parku Šumava sezval zhruba dvě desítky lidí. Hnutí Duha nakonec jako silný oponent postupu správy parku nominovalo místo pozvaného ředitele Petra Machálka experta této ekologické organizace na lesy Jaromíra Bláhu.

Zda jednání konečně přinese kompromis v kácení stromů v lokalitě Na Ztraceném a dohodu pro další případy v postupu proti kůrovci, ukáží nejbližší hodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Stráský, ředitel šumavského parku, a Jaromír Bláha z Hnutí Duha v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Ředitel Stráský ještě před začátkem jednání Radiožurnálu řekl, že chce aktivistům z Hnutí Duha nabídnout spolupráci.

„Já si myslím, že Hnutí Duha a jeho příznivci by skutečně mohli být těmi, kdo sledují práce v tomto území, sledují, zda tyto práce jsou prováděny v rámci technologických norem, zda skutečně neporážíme stromy zbytečně, sledují, zda nezasahujeme proti kůrovci tam, kde to nemá smysl, a já jsem připraven z takovýchto zjištění operativně vyvozovat závěry. A to jsem také připraven dnešním účastníkům nabídnout," uvedl Jan Stráský v podvečerních Ozvěnách dne.

„My ty zásahy samozřejmě monitorujeme, v tom nám ředitel Stráský nemůže zabránit,“ reagoval zástupce Hnutí Duha Jaromír Bláha, který, jak dále řekl, od dnešní schůzky žádný zásadní průlom neočekává. Ekologové by podle jeho slov uvítali, kdyby měli možnost do kácení napadených stromů mluvit. Od návrhu ředitele parku si ale zřejmě moc neslibuje.

„Ředitel Stráský se nepřišel podívat osobně ani do té oblasti kolem Ptačího potoka, přestože tam bylo zahájeno kácení, byla zahájena blokáda. Já si nedovedu představit jiného ředitele, kterému by se něco takového stalo, aby se tam nešel osobně podívat, osobně se seznámit s tou situací,“ poznamenal Bláha.

S bojem proti kůrovci pomohla příroda

Ředitel šumavského parku dnes také potvrdil, že díky chladnému a vlhkému počasí, které přispělo k zahubení škůdce, nebude nakonec nutné v některých lokalitách kůrovcové stromy kácet.

„Přírodní podmínky nám vytvořily určitou pomocnou ruku při likvidaci kůrovce, a tedy k tomu, že v některých lokalitách, kde jsme měli naplánované zásahy – to se týká především lokalit v okolí Srní a Prášil – změníme technologii. Není třeba zde kácet, poněvadž nám příroda pomohla.“

„To nás samozřejmě zavazuje a my to také dnes přislíbíme, že budeme tento monitoring provádět ve všech ostatních územích, kde máme plánovanou těžbu. A všude, kde nám příroda pomůže, využijeme její pomocnou ruku a kácet nebudeme,“ dodal Stráský.

Několik desítek ekologických aktivistů dnes ráno předalo ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi petici za odvolání Jana Stráského. Kritizují postup parku při kácení stromů v lokalitě Ptačího potoka. Tvrdí, že porušil zákon. To Jan Stráský odmítá.

Václav Malina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme