Na Modravě začalo fungovat stanoviště záchranářů, k pacientům už se dostanou včas

Zdravotnická záchranná služba otevřela nové výjezdové stanoviště na Modravě. Zvláště v zimě se v tomto regionu totiž záchranářům nedařilo dodržovat zákonem danou dojezdovou dobu. Na Modravu a okolí jezdily sanitky až ze Sušice a při horší sjízdnosti byla jejich dojezdová doba kolem půl hodiny. Stejný problém má v odlehlejších částech Šumavy i jihočeská záchranná služba, které teď nově na pomezí krajů vypomůže právě posádka z Modravy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové výjezdové stanoviště zdravotnické záchranné služby na Modravě

Nové výjezdové stanoviště zdravotnické záchranné služby na Modravě | Foto: Jitka Englová | Zdroj: Český rozhlas

„Je to jediné výjezdové stanoviště, které bude primárně spolupracovat s další krajovou zdravotnickou záchrannou službou, tentokrát z Jihočeského kraje,“ říká ředitel plzeňské krajské záchranky Roman Sviták.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nové výjezdové stanoviště zdravotnické záchranné služby na Modravě se byla podívat redaktorka Jitka Englová

„Počítáme, že pokryjeme zhruba čtyřmi pětinami Plzeňský kraj a jednou pětinou Jihočeský kraj. Je to okolí Zadova, Borové Lady a Horské Kvildy, kde doposud není zákonný dojezd z Vimperka,“ vysvětluje.

Novou budovu pro záchranáře postavila za 4 miliony korun obec Modrava.

„Plzeňský kraj se na nás obrátil, že nejsou schopni dostupnou lékařskou péči pro tento region zajistit. Jiný by to považoval za absolutní nesmysl, aby taková malá vesnička financovala státu jeho povinnosti, ale přistoupili jsme na to a vybudovali tady stanici Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje,“ říká starosta Modravy Antonín Schubert zvolený za nezávislé.

Provoz zajistí nemocnice v Sušici

O provoz stanoviště na Modravě se bude starat záchranná služba ze sušické nemocnice. „Záchranná služba ve výjezdovém stanovišti na Modravě bude fungovat v režimu RZP, to znamená dvoučlenná posádka – řidič a střední zdravotní personál, ať už záchranář nebo sestra se specializací,“ popisuje vedoucí lékař a primář nemocnice Sušice Jiří Choc.

Na stanovišti budou 24 hodin denně, střídat se budou ve 12hodinových směnách. Lékař bude v případě potřeby vyjíždět ze Sušice nebo z Klatov.

Nové výjezdové stanoviště zdravotnické záchranné služby na Modravě | Foto: Jitka Englová

V budově mají denní místnost, kuchyňku, sklad zdravotnického materiálu, sociální zázemí i garáž, která zajistí, aby byla sanitka vyhřátá, když pojede za pacienty.

„Záchranná služba v Sušici přijímala deset nových zaměstnanců, jsou to vesměs diplomovaní záchranáři, sestry nebo řidiči, kteří jsou erudovaní v práci na záchranné službě,“ dodává Jiří Choc.

Stanoviště pomůže i Horské službě

Otevření nového výjezdového stanoviště vítají i horští záchranáři. „Pro Horskou službu je to obrovské plus, protože mají ihned k ruce vybavenou sanitku a zdravotníka,“ pochvaluje si náčelník Michal Janďura.

„Obrovsky se zkrátí dojezdové časy, protože mnohdy pacient musel čekat do příjezdu sanitky buď na stanici, nebo přímo v terénu. Teď ve spolupráci s výjezdovým stanovištěm Modrava se mnohonásobně zkvalitní péče o tuto část Šumavy,“ říká náčelník Horské služby.

Region byl posledním místem v Plzeňském kraji, kde se se záchranářům ne vždy podařilo dojet k pacientům vždy v zákonném limitu do 20 minut.

mka, Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme