Na Moravě a ve Slezsku hrozí povodně

Pro oblast Moravskoslezského, Jihomoravského, Zlínského a Olomouckého kraje vydal Český hydrometeorologický ústav s platností od dnešních 20 hodin výstražná varování před povodněmi a extrémními srážkami. Během sobotního dne bude na Moravě a ve Slezsku pršet a srážky se v průběhu neděle rozšíří dále na západ i do Čech. Od sobotního večera do pondělního rána odborníci očekávají na některých místech srážky až do devadesáti milimetrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči při stavbě protipovodňové hráze v Ostravě-Koblově | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Hladiny řek na severu Moravy a ve Slezsku stoupají už teď. Na osmi místech platí první stupně povodňové aktivity. Je možné, že se v některých místech voda vylije z koryta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální povodňové situaci mluvil na Rádiu Česko Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle meteorologa Štefana Hančáka je situace zatím ještě v poklidu:

„V této chvíli máme jen první povodňové stupně, tedy bdělost. Na třech místech v jižních Čechách, v Olomouckém kraji na čtyřech místech a ve Slezsku na dvou místech. S trvalým deštěm, který čekáme se to ale bude měnit.“

„Od dnešního večera a v noci na zítřek začne na Moravě a ve Slezsku vydatně trvale pršet. Předpokládáme, že do pondělního rána zde naprší 30 až 70 milimetrů srážek. Nejvíce pak v Beskydech, kde by to mělo být až kolem sta milimetrů,“ říká Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu.

„A právě vzhledem k těmto srážkám a nasycení povodí se dá v průběhu neděle v Moravskoslezském a Zlínském kraji očekávat rychlý rozvoj povodňové situace. Dosažení až třetího stupně povodňové aktivity, především na menších tocích,“ pokračuje Šimandl.

Podle Šimandla se ale snad nebude jednat o bleskové povodně, protože ty jsou vázány na přívalové deště. A ty se nečekají.

Proprší celý květen

Český hydrometeorlogický ústav vydal několik doporučení, jak se v případě ohrožení velkou vodou zachovat.

Meteorologové doporučují sledovat situaci v médiích. V postižených oblastech pak doporučují některá opatření, například při silném dešti za jízdy autem zpomalit, nevjíždět na zatopené silnice nebo dávat pozor na podemleté krajnice a mosty.

O víkendu bude také foukat silný vítr. Řidiči by proto měli dávat pozor na stromy kolem silnic, které by mohly popadat. Lidé v zátopových oblastech by měli být připraveni na případnou evakuaci. To znamená zabezpečit elektrické spotřebiče a veškeré cennosti uložit do bezpečí.

Srážková činnost v pondělí neskončí a potrvá minimálně až do konce pracovního týdne.

Lenka Rákosová, Ondřej Kapic, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme