Na moravské návsi už půl roku kotví výletní loď

Kdyby se všech 250 obyvatel obce Lesné chtělo najednou odstěhovat, stačí, aby nastoupili do obrovské lodi, která už půl roku kotví přímo na návsi. Problém je v tom, že loď by asi stěží odrazila, protože v obci neteče ani potok a na Vranovskou přehradu je to téměř 10 kilometrů. Kamión s dlouhým plavidlem odstavila v Lesné policie, protože majitel neměl povolení na cestu k vodě. Teď už povolení má, ale čeká na změnu počasí. Tedy nikoliv na příhodný vítr, ale na roztání ledů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Dyje kotví v obci Lesná, čeká na roztání ledů | Foto: Ľubomír Smatana

Loď Dyje je dlouhá 27 metrů a jedná se tedy o pořádné plavidlo. Majitelé však rozhodně nejsou za vodou. Až sem dojeli dlouhých 400 kilometrů a na Vranovskou přehradu už jim zbývá kilometrů pouhých devět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na moravské návsi kotví výletní loď

Majitelem lodi je Martin Balík, který se skrývá někde uvnitř lodi. Můžeme se k němu dostat pomocí 4metrového žebříku. „Je zima a klimatické podmínky nám neumožňují vyplout na vodu,“ nastiňuje. „V září jsme řešili administrativní záležitosti,“ přiznává opatrně s tím, že k vodě vyrazí hned, jak se ozve jaro.

Až se tedy ozve jaro, rozmrzne Vranovská přehrada a podnikatel Martin Balík prý objedná dva jeřáby a opět za mohutné asistence policie přemístí turistické plavidlo na vodu.

Dvacet metrů od přídě prodává v malém krámku zeleninu pan Karel a je shovívavý. „Nepřekáží mi, už jsem si zvykl. Občas se tu zastaví turisté a něco u mě nakoupí,“ nastiňuje a dodává, že místní by loď rádi přestavěli na hospodu.

V garáži za obecním úřadem se schovávají před studeným větrem dva zaměstnanci, kteří jinak uklízí po vsi. Statná žena přiznává, že na lodi ještě nebyla. Prý by tak vysoko nevylezla.

Titanic na návsi žádné zákony neporušuje. Kotví na obecním parkovišti, které je určeno pro asi dvacet vozidel, ale protože ještě nezačala sezóna, starosta Antonín Kubiš žádné parkovné nevybírá. I když původně tu měla Dyje stát jenom dva dny.

Obec Lesná prý parkovné lodi neúčtuje | Foto: Ľubomír Smatana

„Občané v domech okolo asi nemají dobrý výhled, ale možná si zvykli. Až loď odtáhnou, tak jim třeba bude ještě chybět,“ vysvětluje s úsměvem.

Starosta má slíbeno, že až loď vypluje na Vranovskou přehradu, budou mezi prvními cestujícími právě obyvatelé Lesné a plavbu dostanou zdarma. Zamotanou hlavu z lodi kotvící na náměstí mají už jen náhodní turisté.


Zvětšit mapu Lesné a Vranovské přehrady

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme