Na náměstí v Horním Slavkově si ode dneška nesmíte hrát s míčem

Proti bezdomovcům, proti příliš rozdováděným nezaměstnaným a vůbec proti všem, kdo ruší klidný život maloměsta, je namířena neobvyklá obecní vyhláška, která ode dneška platí v Horním Slavkově na Sokolovsku. Asi jako jediná v Česku zakazuje míčové hry na náměstí a také vymezuje prostor, kde se nesmí stát, sedět a ležet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Slavkov, budova městského úřadu | Foto: Oficiální web města Horní Slavkov

V Horním Slavkově žije necelých šest tisíc obyvatel, poválečná výstavba je ukázkovým příkladem socialistického realismu a mezi největší zaměstnavatele patří vězení.

Novou část města tvoří sídliště, postavené na zelené louce a hlavně na kopci. Mezi paneláky profukuje vítr a kdo v prosinci nemusí ven, je doma. Zákazy se projeví až v létě třeba i na konci Dlouhé ulice, kde paradoxně bydlí většinou vězeňští dozorci. Mezi ně patřil i Rudolf Čapucha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Horního Slavkova se vypravil reportér Lubomír Smatana

„Teď v zimě ne, ale v létě si dát kafe, nebudu chtít sedět zavřený doma, tak si to vezmu před barák. Dám si tam židli, stoleček, posedím se sousedy. Mně to připadá nesmyslné.“

Pan Čapucha se prý zákazů bát nemusí. Ty jsou podle starostky Jany Vildumetzové zaměřeny jen na problémové osoby a policisté je budou pokutovat pouze v okamžiku, když si začnou sousedé stěžovat.

„Pokud si občané vyndají kempingové vybavení a budou se chovat slušně, tak je jasné, že policisté na ně nebudou apelovat, aby si to uklidili.“

To platí i na náměstí, které starostka vidí z okna. Zrovna ho uklízí parta mládenců, kteří už odrostli pubertální zábavě, dneska vychovávají děti a opilých fotbalistů na náměstí mají plné zuby.

„Když tady hrají fotbal, tak mám ročního kluka a nemůže spát, já to schvaluji. Nebo když tady v létě vyndají před dům lavičky, gril a čoud vám jde rovnou na záclony. Jsou to tady dole nepřizpůsobiví lidi. Ta vyhláška je jen dobře.“

Automaty nevadí

Klid a pořádek ruší podle starostky čtyři bezdomovci a několik desítek dlouhodobě nezaměstnaných. Zajímavé je, že hazardní hry v místních hospodách mohou hrát dál. Automaty podle starostky Vildumetzové nikomu nevadí.

„V žádném případě do současné chvíle nemám ani jednu stížnost na hrací automaty, ale mám nespočet stížností na bezdomovce a všechny věci, které jsme právě obsáhli v té vyhlášce,“ říká starostka.

Obecní vyhláška v Horním Slavkově navazuje na sérii vyhlášek, které přijal třeba Litvínov nebo Varnsdorf. Oproti těmto městům však Horní Slavkov žádné zásadní problémy nemá, a dokonce tu ani neexistuje městská policie. Zastupitelé tu ale chtějí mít klid a pořádek, a jak píše Slavkovský zpravodaj, židličky rozestavěné pod okny paneláků nevypadají dobře.

Igor Maňour, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme