Na nechráněné železniční trati ve Vsetíně zemřel další člověk

Vsetínské kolejiště smrti si vyžádalo letos už druhou oběť. Podle policejních statistik tam každoročně zemřou až tři lidé,včetně dětí. Skrz město vede nechráněný hlavní tah na Slovensko a deset let místní marně žádají radnici, aby železniční trať zabezpečila. Ke tragédii tam došlo měsíc potom, co ve vysílání Radiožurnálu zástupci radnice slibovali nápravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolejiště smrti ve Vsetíně. Lidé přes něj běžně přenášejí kočárky i kola. | Foto: Michaela Vetešková

Nebezpečný úsek měří asi dvě stě metrů a protíná vsetínská sídliště Rybníky a Trávníky. Lidé se přes něj dostanou buď přes přechod se semafory nebo neudržovaným podchodem. „Až nesmyslně dlouho čekáme na to, než přejede vlak. Stalo se tady už hodně neštěstí. Vidím spoustu lidí, celých rodin, jak chodí opravdu přes koleje,“ říká jedna z obyvatelek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Michaely Veteškové.

Městská policie na místě drží hlídky a lidi, kteří přes trať přecházejí vyšlapanými chodníčky, pokutují. „Úplně ideální by bylo, kdyby tam byla nějaká protihluková stěna. Že by to nelákalo, aby kolejiště lidé v místech, kde je to zakázáno, přebíhali," říká vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Jenomže zákon Správě železniční dopravní cesty nenařizuje, aby kolem kolejí stavěla plot. A ani místostarosta Vsetína Petr Kořenek nepovažuje oplocení úseku za řešení problému: „Zcela na rovinu, nevidíme řešení v tom, že se postaví dlouhý plot, který bude procházet středem města. Je to o tom opravit podchod, který je opravdu nedůstojný.“

Opravit podchod

Město chce podchod, o který se dobrých dvacet let nikdo nestará, opravit co nejdříve. Podle místostarosty Kořenka za něj odpovídá jak radnice, tak Správa železniční dopravní cesty a také třetí soukromý vlastník.

„Respektive, není znám majitel. Nikdo se k tomu podchodu nehlásí. Takže my podle obecných právních předpisů jsme připravili takové řešení, které by odpovídalo logice věci. Samozřejmě soukromá firma na to má v tuto chvíli jiný názor. Ten jsem dostal k dispozici minulý týden. Bude muset proběhnout jednání,“ podotýká Kořenek.

Vsetín je jedním z mála měst, které protíná frekventovaná železniční trať. Asi pár metrů od kolejí jsou dětská hřiště a parky. „Je to u kolejí. Tam také není žádný plot. Prostě tam děti nemůžou bez dozoru normálně vůbec být. Lavičky tam jsou a hned za zády vám jezdí vlaky,“ dodává občanka města Jindra Vrzalová, už před lety byla jednou z těch, která na vsetínskou radnici marně posílala petice a žádala, aby se úsek u kolejiště smrti stal bezpečnější.


Vsetín

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme