Na některých místech Labe zamrzají remorkéry

Mráz komplikuje i přepravu zboží po Labi. Na některých úsecích řeky je plavba omezena, na dalších se lodní provoz zřejmě zastaví v nejbližších hodinách. Nedaleko sídla Československé plavby labské v Děčíně momentálně kotví jediná loď. Je to zadokolesový remorkér Beskydy, který svírá ledová tříšť i větší kusy ledu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kormidlo lodě Nepomuk | Foto: Jana Huzilová

S jeho odstraňováním má posádka remorkéru stále více práce. Musí dbát na to, aby loď nepřimrzla ke hrázi.

„Bylo by nejlepší, kdyby ta loď byla od hráze co nejdál. Musíme taky počítat s tím, že tříšť bude narůstat a vytvoří třeba půl metru vysoký led,“ popisuje mrazivá úskalí na řece lodník Luboš Kořán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z paluby remorkéru Beskydy referoval redaktor Josef Suk.mp3

Zamrznutí nemusí být největší pohromou. Posádky musí hlídat také vnitřní zařízení lodi. Motory jsou chlazeny vodou a hrozí nebezpečí popraskání, proto se musí neustále topit.

„Doufám, že tak extrémně velké mrazy tak dlouho trvat nebudou, že by hrozila zámraza Labe a osmdesáti, nebo devadesátiprocentní ledochod, který by nás vyhnal do ochranného přístavu,“ doufá kapitán Vladimír Weinlich.

Aby se nevytvořila souvislá vrstva ledu, musí posádky odtáhnout loď od břehu a zabezpečit tak, aby se kry netlačily na sebe, ale odpluly pryč.

Odbourávání ledu se pak musí lodníci věnovat několikrát denně.

Josef Suk, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme