Na novelu zákona o dětských skupinách čeká i lesní školka v Sedmihorkách na Semilsku

Některé lesní školky na severu Čech může ohrozit zákon o dětské skupině, který platí od konce listopadu. Zpřísňuje hygienické normy a celkově nároky na péči o dítě. Alternativní školky nemají často prostory ani peníze na to, aby se novým požadavkům přizpůsobily. A tak čekají na novelu zákona, kterou slíbili poslanci projednat co nejdříve po Novém roce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní školka v Toulcově dvoře

Lesní školka v Toulcově dvoře | Foto: Klára Bílá

Děti v lesní školce v kempu v Sedmihorkách na Semilsku zdobí perníčky, které samy upekly. Vypadají spokojeně. Teď jsou ve vytopeném domku v lese, což je na lesní školku celkem nadstandard.

„My máme výhodu, že se vrátíme do vyhřátého zázemí, oproti těm školkám, který nemají zázemí vůbec žádné, je velký rozdíl,“ přiznává učitelka Patricie Jégrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do lesní školky v Sedmihorkách se vydala Šárka Škapíková

Školka v Sedmihorkách, stejně jako další lesní mateřinky na severu Čech, má rok na to, aby změnila zázemí a podmínky pro děti tak, jak to vyžaduje nový zákon. Rodiče, vedení i učitelky ale doufají, že do té doby vejde v platnost slíbená novela.

„Nás by to asi osobně hodně omezovalo. Asi bychom se dokázali nějakým způsobem přizpůsobit, ale podle těch platných norem by to nemohlo fungovat tak, jak to funguje. Z takových konkrétních věcí by to byl přísun pitné vody, tam se píše i o tekoucí vodě. Hygienické normy obecně.“

„Myslím, že takový ten náš trojúhelník děti - rodiče - učitelé funguje velice dobře, děti jsou spokojené, přibývá jich pořád, od rodičů máme zpětné vazby, takže spokojenost,“ pochvaluje si Jégrová.

Právě o vazbě mezi předškolním zařízením a rodiči nový zákon taky mluví, tuto podmínku mohou lesní školky splnit často lépe i proto, že do nich chodí méně dětí než do klasických městských školek.

Normy neurčí spokojenost dětí

To, že nesplňují hygienické normy je podle ředitelky sedmihorské mateřinky Zdeňky Jašové podružné.

„Myslíme si, že pro zdravý vývoj dětí není důležité to, jestli mají umyvadla 50 centimetrů nad zemí a ručníky pověšené deset centimetrů od sebe, ale úplně jiné věci, které se domnívám, že jim ta lesní školka právě dává.“

Lesní školky si vybudovaly během posledních let silnou pozici.

„Rodiče nám ty děti svěřují, dětí nám přibývá, a nejen nám, ale obecně lesním školkám, takže si myslím, že by byla škoda o to přijít,“ konstatuje ředitelka Zdeňka Jašová.

Lesní mateřinky mají rok na to, aby se zaregistrovaly do celorepublikového soupisu předškolních zařízení. Většina z nich ale vyčkává na novelu a do registru se tak zatím nezapíše.

Hygiena může kontrolovat jen ta předškolní zařízení, která jsou v registru uvedená, zatím tedy většinu lesních školek kontrolovat nebude.

Základní rozdíly mezi mateřskou školou a dětskou skupinou | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme