Na olomoucké pedagogické fakultě vznikne unikátní logopedická laboratoř

V Česku ojedinělá logopedická laboratoř se špičkovým vybavením vznikne v dostavbě olomoucké pedagogické fakulty. Studenti a učitelé ji začnou využívat už letos na podzim. Vedení školy si od ní slibuje významný posun ve vědecké činnosti. Do bádání zejména v oblasti poruch výslovnosti se zapojí hlavně studentky jednooborového studia logopedie, které je v Česku ojedinělé. Zařízení poslouží i při výuce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logopedka Ester Stará procvičuje výslovnost s žačkou ZS Lyčkovo náměstí | Foto: Klára Bílá

Výzkum v nové laboratoři se zaměří zejména na artikulografii a další související metody, které umožní sledovat artikulační pohyby během výslovnosti.

Poruchy při artikulaci mohou vzniknout například u osob se sluchovým postižením, ale mohou být způsobeny i různými onemocněními nebo úrazy.

Jejich výzkum bude v tuzemsku ojedinělý a výsledky průzkumu budou atraktivní i pro zahraniční výzkumné týmy. Logopedická práce zahrnuje i problémy s polykáním nebo s pohyby mluvidel nebo obličejového svalstva, obtíže vzniklé po vážných nemocech a podobně.

Laboratoř za zhruba 1,4 milionu korun bude sloužit studentům neučitelského oboru logopedie i všem studentům ortokomunikace, speciální pedagogiky raného věku včetně studentů doktorských studijních programů.

Zájem o studium jednooborové logopedie v Olomouci je velmi vysoký a je zatím doménou žen. Každý rok škola přijímá 15 až 20 studentů, převis je ale až desetinásobný.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme