Na olomouckou univerzitu zavítá světově uznávaný chemik Josef Michl

Světově uznávaný chemik českého původu, profesor coloradské univerzity a prezident Mezinárodní akademie kvantově molekulárních věd Josef Michl přijede dnes do Olomouce. Zúčastní se slavnostního otevření budovy Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů. Rektor olomoucké univerzity Miroslav Mašláň mu předá pamětní medaili, poté odborník v teoretické chemii a fotochemii vystoupí s přednáškou na přírodovědecké fakultě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Palackého Olomouc | Foto: Kamila Ivanová

Josef Michl zahájí cyklus čestných přednášek v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů v Olomouci. Přednášky se uskuteční dvakrát až třikrát za semestr a organizátoři na ně budou zvát nejvýznamnější osobnosti z oblasti chemického, nanotechnologického a optického výzkumu.

Prvním z nich bude dnes Josef Michl, který vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Kandidátem věd se stal v roce 1965, brzy poté vyrazil na dvouroční stáž do Texasu. Invaze sovětských vojsk v roce 1968 ho zastihla v Norsku, do Československa se nevrátil. Od roku 1991 působí v Spojených státech.

Zabývá se fyzikální organickou chemií - molekulárními stavebnicemi, fotochemií, chemií boru, fluoru a křemíku, teoretickou chemií a nanochemií. Je členem americké Národní akademie věd, editorem nejprestižnějšího časopisu Americké chemické společnosti Chemical Reviews a držitelem řady významných světových ocenění.

Michl patří k nejcitovanějším vědcům českého původu. Rektor olomoucké univerzity Miroslav Mašláň předá Josefu Michlovi pamětní medaili dnes odpoledne v aule přírodovědecké fakulty, na slavnostní akt naváže přednáška na téma alkylace povrchů zlata.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme