Na Olomoucku přibývá nemocných s chřipkou

V Olomouckém kraji výrazně stoupl počet pacientů s akutními respiračními chorobami. Pokud nezbrzdí nárůst nemocnosti mrazy, podle Růženy Halířové z Krajské hygienické stanice lze očekávat epidemii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekárna | Foto: Tomáš Adamec

Hygienici v současnou chvíli evidují na Olomoucku 1241 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což je o dvacet procent více než v předchozím týdnu.

Pokud se nárůst nezpomalí, v regionu může propuknout epidemie, která začíná od dvou tisíc nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

„Zatím je to ve stádiu rozvoje chřipkové epidemie kvůli vysokým číslům nárůstu chřipkových onemocnění v dalších regionech. Bylo by naivní se domnívat, že u nás to nebude kopírovat situaci v okolních regionech,“ varuje Havířová.

Nejvíce nemocných je na Prostějovsku, kde jich hygienici napočítali 1502 na 100 tisíc obyvatel. Nejméně, 915 na 100 tisíc obyvatel, je na Přerovsku.

Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou provázenou obvykle zimnicí a silnými bolestmi hlavy.

Odborníci doporučují v případě jasných příznaků a zhoršeného zdravotního stavu pobyt doma, přijímat dostatečné množství vitamínu C a D a dodržovat pitný režim.

Pozor na příjem tekutin by si měli dávat pacienti zvlášť v případě kašle. „Pitný režim pomáhá odkašlávání,“ vysvětluje Havířová.

Radka Kvasničková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme