Na opravu kostela věřící za 20 let vybrali půl milionu. Peníze ale zmizely

Po 26 letech odevzdal včera kostelník Jan Fillipčík klíče od kostela v Černošíně na Tachovsku. Cítí se totiž podvedený, stejně jako ostatní věřící. Za dvacet let vybrali místní lidé zhruba půl milionu korun, za který chtěli nechat opravit vnitřek kostela. Teď se ale od kněze dozvěděli, že peníze na účtech už nejsou a posloužily k jinému účelu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý kostelník Jan Fillipčík kostel v Černošíně 26 let uklízel a udržoval, teď odchází | Foto: Lukáš Milota

Rodina skoro 70letého Jana Filipčíka, dnes už bývalého kostelníka, věnovala kostelu v Černošíně desítky tisíc korun. Byli dohodnuti s knězem Jiřím Hájkem, kterého považovali skoro za člena rodiny, že za peníze nechá vymalovat a upravit interiér kostela.

Když ale Filipčík za knězem přišel, že už je k dispozici dost peněz, farář mu prý řekl, že žádná dohoda není a opravu kostela nikdy neslíbil. Podle Hájka totiž nešlo o žádnou účelovou sbírku na opravu, ale o běžnou sbírku, kdy věřící dávají při každé bohoslužbě peníze do kasičky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze zmizelých peněz na opravu kostela Černošíně na Tachovsku informuje redaktor Lukáš Milota

Plzeňské biskupství uvedlo, že kněz Jiří Hájek nechce s médii komunikovat. Za svého kněze – prý svědomitého a poctivého – se ale postavilo. Podle biskupství neexistovala žádná dohoda s farníky, že by peníze měly jít na opravu kostela. Peníze se použily na běžný provoz, tedy na elektřinu, pojištění a drobné opravy.

Objevila se i informace, že duchovní správa nakoupila za peníze ze sbírky na opravu kostela pozemky. Podle plzeňského biskupství to však není pravda. Sbírka v kostele se prý slučuje s prodejem farních budov v Černošíně a nedalekém Ošelíně.

Z peněz za tyto nemovitosti biskupství koupilo opravdu pozemky, aby se prý peníze nespotřebovaly, ale aby se v budoucnu zhodnotily a mohla z nich farnost v Černošíně mít užitek. Nešlo prý ale o peníze z kostelní sbírky.

Kněz Jiří Hájek zítra přijede do Plzně na biskupství s veškerým účetnictvím a prý doloží, za co peníze vybrané od věřících farnost utratila. Jestli se kostel v Černošíně dočká opravy interiéru, je zatím nejasné. Biskupství teď chce hlavně uklidnit celou situaci a objasnit, co se vlastně v Černošíně stalo.

Mirko Kašpar, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme