Na Ostravsku a Karvinsku platí kvůli smogu stav regulace

Obyvatele Ostravska a Karvinska dnes opět trápí smog. Nejhůř se po ránu dýchá lidem v Bohumíně, dlouhodobé koncentrace tam překračují limit více než trojnásobně. Kvůli výraznému zhoršení rozptylových podmínek vyhlásili ráno meteorologové signál regulace. Velcí znečišťovatelé proto musejí omezit vypouštění zplodin do ovzduší. Podle předpovědi se zatím počasí příliš nezlepší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špatné rozptylové podmínky (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Nejhorší je situace ve Věřňovicích na Karvinsku, koncentrace polétavého prachu tam aktuálně překračuje více než šestinásobně povolené limity.

Velmi špatnou situaci hlásí téměř všechny měřicí stanice v regionu. Znamená to, že lidé na Ostravsku a Karvinsku, kteří mají problém s dýcháním nebo se srdcem, a také senioři a malé děti, by neměli vycházet ven.

Řidiči v Ostravě zase mohou přesednout do autobusů a tramvají, které dnes jezdí zdarma.

Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu a vyhlášení stavu regulace kontrolují od rána inspektoři České inspekce životního prostředí průmyslové podniky na Ostravsku.

Do kterých továren kontroloři vyrazili, nechce Radomír Štěrba z České inspekce životního prostředí prozradit, aby se podniky na jejich návštěvu nemohly připravit:

„Za účelem provedení kontroly máme vstup do těchto podniků ze zákona volný. Podniky nemohou odmítnout náš vstup, my můžeme přijít kdykoliv a oni nám musí ukázat všechny provozy, které jsou dotčené v oblasti regulace.“

Andrea Čánová, pir, Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme