Na Ostravsku platí signál regulace, smog trápí i Brno a Olomouc

Lidem v Moravskoslezském kraji se nadále špatně dýchá. Můžou za to výrazně zhoršené rozptylové podmínky. V Třinci je limit pro polétavý prach překročen až osminásobně. V regionu tak platí signál regulace a firmy musí dodržovat ekologická opatření. Špatná situace je i na Olomoucku a v Jihomoravském kraji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upozornění na smogovou situaci vydal vedle Brněnského i Olomoucký kraj

Upozornění na smogovou situaci vydal vedle Brněnského i Olomoucký kraj | Zdroj: ČTK

Český hydrometeorologický úřad regulaci postupně vyhlásil pro Ostravsko, Karvinsko a Třinecko. Meteorologové zatím výraznější zlepšení nečekají, kvůli silným mrazům by mohlo být i hůře.

Upozornění na smogovou situaci vydal Olomoucký kraj. Nadlimitní koncentrace polétavého prachu jsou hlavně v Prostějově, Přerově a Olomouci. Průměrná denní koncentrace ráno v Prostějově dosahovala až 205 mikrogramů na metr krychlový.

Smog trápí od rána i stotisícový Liberec. Denní koncentrace polétavého prachu už překročily povolené imisní limity více než dvojnásobně.

Ovzduší se zhoršilo také na Brněnsku. Jihomoravský krajský úřad tak ráno vydal signál upozornění na možnost výskytu smogové situace.

Nejhorší situace byla dnes ve čtyři hodiny ráno na meteorologické stanici Brno-Tuřany, kde průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší byla 166 mikrogramů na metr krychlový. Limit je přitom 50 mikrogramů.

Teploty mají nadále klesat. Mrazy ohrožují nemocné i bezdomovce

Číst článek

Kraj žádá obyvatele Brněnska a Šlapanicka, aby omezili spalování pevných paliv, používaní otevřených plynových spotřebičů a krbů. Místo cestování osobními automobily doporučují úředníci využít veřejnou dopravu.

Podle odborníků by se starší a nemocní lidé i malé děti neměli při pohybu venku namáhat.

„Omezit pohyb venku zvláště v ranních a večerních hodinách, omezit větší fyzickou aktivitu. To znamená moc venku nesportovat nebo neprovádět nějakou těžkou fyzickou práci," radí Miroslav Kučera z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu v Olomouci a pokračuje:

„Větrat krátce a intenzivně, posílit imunitu organismu vitamíny a snížit emise. To znamená dát přednost hromadné dopravě před osobním automobilem a nespalovat v topeništích odpady, případně nekvalitní paliva.“

Viktorie Hošková, Radoslava Kvasničková, Silvie Mikulcová, Vlasta Gajdošíková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme