Na Ostravsku se šíří úplavice. Hygienici zatím evidují na třicet nakažených

Ostravou a Bohumínem se šíří úplavice. Průjmové onemocnění tu lékaři zachytili už u 33 lidí. Epidemie propukla v polovině srpna v ubytovně pro sociálně slabé v ostravské části Svinov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti jsou vedeny také k hygieně. Učí se mýt si ruce a čistit zuby.

Děti jsou vedeny také k hygieně. Učí se mýt si ruce a čistit zuby. | Foto: o.s. Bodaj

Na ubytovnu je aktuálně přísný zákaz návštěv. Je to jedno z opatření, které má vést k tomu, aby bylo šíření úplavice zastaveno.

V nemocnici jsou v současné době hlavně děti. Další omladina je pak v izolaci doma a nesmí do školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivy Havlíčkové o rozšíření úplavice na Ostravsku

Při průjmovém onemocnění je vždy riziko dehydratace, kterému jsou více vystaveny oslabené osoby jako děti či starší občané. Je proto důležité nezanedbávat pitný režim.

Ve svinovské ubytovně žijí lidé podle svědectví v bídných podmínkách. Hlavním problémem je, že ubytovna je schválena pro 70 nájemníků, ale prostory obývá rozhodně hodně přes sto lidí. Mnozí nemají ani vlastní postele a spí po zemi na karimatkách či hromadách hadrů.

„Podle našich informací v ubytovně žije 400 lidí a podmínky jsou opravdu katastrofální,“ říká sociální pracovnice ze Slezské diakonie. Ta spolupracuje s rodinou s deseti dětmi, které se všechny úplavicí nakazily.

Úplavice je akutní průjmové onemocnění. Přenáší se výhradně z člověka na člověka a je vysoce infekční. Příznaky onemocnění jsou svíravé bolesti břicha a vodnaté průjmy s příměsí krve a hlenu. Léčí se antibiotiky.

Podobná onemocnění z kategorie nemocí špinavých rukou se pak v takových podmínkách rychle šíří.

Lehčí formy se léčí endiaronem, u těžších je nutné aplikovat antibiotika. Důležitá je také podpůrná dieta s dostatečným přísunem tekutin.

Nejlepší prevencí je izolace nemocných, mytí rukou, ochrana jídla před hmyzem, který přenáší původce nemoci na krátkou vzdálenost, kvalitní tepelná úprava potravin a vody.„Kontaminovaní lidé by se také neměli podílet na přípravě stravy pro zbytek rodiny,“ doporučuje Pavel Mudra z krajské hygienické správy.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme