Na Ostravsku sklízejí obilí kombajny řízené počítači

Žně v Moravskoslezském kraji jsou v plném proudu. Zemědělcům teď nahrává suché a teplé počasí, pod střechou už mají ječmen a aktuálně sklízejí hlavně řepku olejnou. Do polí vyjíždějí pracovat i moderní kombajny řízené počítači, jeden takový mají třeba v Pustějově v Poodří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklizní ozimého ječmene začaly žně na jižní Moravě. Na snímku kombajny zemědělského družstva Bulhary | Zdroj: ČTK

Žně v pustějovském závodě společnosti Zemspol Studénka řídí kombajnový počítač s dotykovým displejem. Určuje rychlost, kvalitu výmlatu, ztráty za kombajnem nebo drcení slámy.

Žně začaly v Pustějově před deseti dny.

„Dělali jsme ozimý ječmen, plynule jsme přešli do řepky ozimé, které máme nějakých 356 hektarů. Máme sklizeno asi 280 hektarů. Dá se říct, že úroda je průměr až lepší průměr,“ hodnotí Zdeněk Šimeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o žních v Moravskoslezském kraji natočila Petra Štrymplová

Do řepky pojede taky kombajnér Lukáš, který pracuje na rodinné Klečkově farně v Bartošovicích. Sklizeň sto padesáti hektarů je zhruba v polovině.

„Zvládnem to asi za týden a potom hned pokračuje pšenice, takže teď se nezastavíme,“ říká farmář Vladimír Klečka.

Letos je řepka krásně suchá, protože do ní teď před žněmi ani v době žní zatím nenapršelo. Olejnatost je celkem dobrá a zajímavá je i tím, že poslední dva roky je slušná cena,“ dodává.

Petra Štrymplová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme