Na otevření produkčních zahrad Pražského hradu čekaly stovky lidí

Veřejnost má tento víkend jedinečnou příležitost prohlédnout si takzvané produkční zahrady Pražského hradu. Ty jsou v bezprostřední blízkosti vily, ve které bydlí prezidentský pár, a běžně se do nich návštěvníci nemají šanci dostat. Jen za dnešní den si přišlo zahrady prohlédnou osm tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na otevření produkčních zahrad Pražského hradu čekaly stovky lidí | Zdroj: ČTK

Ve sklenících na zahradě se pěstují květiny, které se používají pro oficiální příležitosti. K vidění je i funkční Masarykův včelín nebo vodní nádrž z doby Rudolfa II.

První zájemce o prohlídku přišla uvítat manželka prezidenta Livia Klausová. Ta Radiožurnálu řekla, že otevřít zahrady na dva dny veřejnosti byl její nápad:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martiny Spěváčkové o prohlídce produkčních zahrad Pražského hradu

„Ten nápad vznikl tak, že mi lidé psali, že sice znají všechny historické části Pražského hradu, ale že by chtěli vědět, jaké je to tam, kam nemůžou. Když už těch dopisů bylo víc, řekla jsem si, proč ne? Uděláme den otevřených dveří. Netušila jsem ale, že ten zájem bude tak obrovský.“

Prohlídka začala v jabloňovém sadu u včelína, který nechal postavit prezident Masaryk. „Med, který tady vypěstujeme, se servíruje při významných událostech, oslavách a jistě ho používá i prezidentský pár ráno do čaje. Je to velice kvalitní med,“ vysvětluje průvodkyně Helena Kozlová.

Netradiční výhled na Hrad a Prahu

Největší zájem návštěvníků vzbudily skleníky, ve kterých zahradníci pěstují přes sedmdesát druhů okrasných rostlin pro výzdobu hradních sálů.

Skleníky jsou vyhřívány na různou teplotu, například v tom tropickém naměříte 22 stupňů. Jen orchidejí byste v něm napočítali přes tři tisíce.

Poslední částí prohlídky je vodní nádrž z doby Rudolfa II. „Odtud se voda rozváděla do dalších částí Pražského hradu. Kromě toho se tady chovaly ryby a hnízdily kachny a labutě,“ vysvětluje návštěvníkům průvodkyně Tereza Špinková.

Zahrady návštěvníkům poskytují i netradiční výhled na Hrad, Prahu i Chrám svatého Víta. Otevřeny budou pro veřejnost ještě v neděli.

Jan Piroch, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme