Na Pardubicku obnovili pomník obětem havárií v semtínské chemičce

Válečné křížky, pomníky a náhrobky rozeseté po lesních cestách a hřbitovech jsou často ve špatném stavu. Donedávna to platilo i o pomníku obětem havárií v semtínské chemičce u Pardubic, který dlouho chátral. Obyvatelé obcí Srch a Hrádek ale nechali za vydatné pomoci chemického závodu pietní místo opravit. A spolu s tím oživili i dávno zapomenutou historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník obětem havárií v Explosii | Foto: Ondřej Wolf | Zdroj: Český rozhlas

Nově opravený náhrobek leží na hrádeckém hřbitově.

„Byl v dezolátním stavu, propadal se. Oslovili jsme pardubickou Explosii, která se k tomu postavila čelem. Nakonec připravila tento pomník, na kterém je i patronka – svatá Barbora,“ říká nezávislý místostarosta Jiří Beránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pomníku obětem havárií v semtínské chemičce natáčel redaktor Ondřej Wolf

Svatá Barbora je patronkou mimo jiné rizikových povolání. „Má to tuto souvislost, proto si to Explosie takto zvolila, že je svatá Barbora na pomníku vyobrazena. Slouží to a myslím, že je dobře, že to tak je," je přesvědčen místostarosta.

Kolik bylo obětí, se dodnes neví. Stejně jako přesné období. Události spojené s výstavbou tohoto pomníku patří už ke skoro zapomenuté historii. Místní o ní příliš mnoho nevědí. Výjimkou je pamětnice Marie Ledvinková, které v roce 1944 bylo deset let. Ještě dnes si pamatuje mohutnou explozi, která chemičkou otřásla.

„Bylo to udělané jako sabotáž, jelikož to bylo načasované. Proto tam zůstalo tolik lidí,“ říká Marie Ledvinková. Podle ní byl výbuch spojený s odbojářskou činností. „Tady se vyrábělo pro Němce. Bylo to někdy v listopadu 1944,“ dodává.

Pomník ale není jenom připomínkou toho, co se stalo během 2. světové války. Je věnován všem obětem v Semtíně.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme