Na Pelhřimovsku praskla hráz. V Kletečné platí 3. povodňový stupeň

Hráz rybníka Dolní Kladiny u Zachotína na Pelhřimovsku nakonec praskla. Stalo se to krátce před půl šestou v podvečer. V nejvíc ohrožené obci Kletečná platí třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do vznikající laguny | Foto: Milan Kopecký

Hasiči evakuovali dětský tábor v Mladých Bříštích asi kilometr od Dolních Kladin, ale žádné nebezpečí tam nehrozí.

Vodohospodáři asi deset metrů vedle trhliny hráz odbagrovali, aby se snížil tlak v kritickém místě a mohli prasklinu opravit. Místní předpokládají, že voda bude odtékat několik dnů.

Ve 30hektarovém rybníce je téměř sedm metrů vysoká hladina, tedy obrovské množství vody. Situace ale byla kolem 21. hodiny stabilizovaná. Evakuace obyvatel zatím není nutná. V noci zůstanou u rybníka hlídky hasičů.

Na rybníce hospodaří soukromá společnost Petra Tůmy. V tuto chvíli je podle něj nejdůležitější zachránit rybník, spíš než tisíce chovaných kaprů v jeho vodě.

„Samozřejmě bude škoda na rybí obsádce, ale to je v současnosti druhořadá věc. Teď se řeší bezpečnost vodního díla a aby se rybník podařilo řízeně vypustit a nedošlo k protržení nebo přelití hráze.

Igor Maňour, Milan Kopecký, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme