Na Petrově vysvětí šest nových jáhnů, kteří posílí brněnskou diecézi

Brněnská diecéze má téměř 450 katolických farností, o které se stará 369 kněží. V sobotu přijme v Brně na Petrově jáhenské svěcení šest nových kandidátů, kteří jsou vítanou posilou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petrov Špilberk Brno v noci | Foto: Eva Odstrčilová

„Týden před jáhenským svěcením jsem začal na Velehradě na národní pouti a pak jsem se v sobotu přemístil na Hostýn, kde jsme měli duchovní cvičení, exercicie před jáhenským svěcením, takže ten týden probíhal v modlitbě, v rozjímání,“ popisuje svou duchovní přípravu budoucí jáhen Michal Seknička, kterého čeká roční služba, po které přijme svěcení kněžské.

Kněží je podle Martiny Jandlové z brněnského biskupství v diecézi stále nedostatek, ale s aktuálními stavy si vystačí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martiny Pelcové o plánovaném vysvěcení šesti nových kněží v Brně

„Kdybychom to zprůměrovali, tak je to zpravidla kolem pěti kandidátů každý rok. Před třemi lety byli čtyři, loni šest, letos je zase šest, příští rok to vypadá, že to bude opět kolem pětky, takže poslední rok je to celkem stabilizované.“

Počet kněží se podle podle Jandlové v brněnské diecézi v posledních 15 letech pohybuje kolem 350.

„Protože sem přicházejí také řeholní kněží, tam se stav udržuje stejný. Vypomáhají nám také kněží ze zahraničí, konkrétně jsou to dva slovenské národnosti a v diecézi působí osm kněží z polských diecézi a někteří Poláci jsou také členy těch řeholních komunit,“ dodává Jandlová.

Martina Pelcová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme