Na Plzeňsku vyjíždí nový příměstský vlak, má ulevit MHD v krajském městě

Na Plzeňsku se dnes poprvé vydá na trať nová příměstská vlaková linka na trase Blovice - Plzeň - Kozolupy. Spojí dvě trati, a umožní tak cestujícím jízdu z jižního na severní Plzeňsko bez přestupu v Plzni na hlavním nádraží. Zároveň bude stavět i na dalších železničních zastávkách v krajském městě, což uleví městské hromadné dopravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příměstské jednotky ve stanici Praha Masarykovo nádraží | Foto: Jiří Suchomel

Jak Českému rozhlasu řekl vedoucí odboru dopravy na krajském úřadu Jaroslav Vejprava, o tomto typu dopravy se uvažuje už řadu let:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Plzeňsku jezdí ode dneška nový příměstský vlakový spoj. Zajímala se o něj redaktorka Jana Kosová

„Už v roce 2004 jsme předpokládali, že by bylo vhodné, aby existovaly spoje, které budou projíždět Plzní, to znamená nezastaví na jižním a hlavním nádraží, kde skončí, ale bude pokračovat dál.“

Bez jediného přestupu se například lidé dostanou vlakem z plzeňských čtvrtí Skvrňany či Křimice do centra nebo až do Koterova, což dosud nebylo možné.

„Hodně cestujících bude chválit tu věc, že třeba ze stanice Blovice se dostanou až na Jižní Předměstí a že nemusí vystoupit na hlavním nádraží a jít pěšky nebo pokračovat někam dál městskou hromadnou dopravou. Jižní Předměstí je hodně vytížená zastávka hlavně pro studenty a úředníky,“ dodal Vejprava.

Podle ředitele Krajského centra osobní dopravy v Plzni Vladimíra Kostelného bude celková délka linky 34 kilometrů a cesta potrvá pouhých 53 minut.

„Jezdí ve dvouhodinovém taktu s tím, že ve směru na Kozolupy odjíždí z Plzně v lichou hodinu a 39. minutu a ve směru z Plzně do Blovic odjíždí v sudou hodinu a 24. minutu,“ upřesnil Kostelný.

Příměstské vlaky budou i v dalších městech

To, že je tento způsob dopravy efektivní, už se podle náměstka generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonína Blažka potvrdilo jinde.

„Už máme dlouhodobou pozitivní zkušenost s těmito linkami v hlavním městě Praze, dále v Brně a Ostravě. Připravujeme to i v dalších krajských městech a jsem rád, že Plzeň už se zařadila se svým konceptem mezi tato města,“ řekl Blažek.

Plzeňská linka je zařazená do systému integrované dopravy a platí na ní Plzeňská karta, tedy elektronický čipový systém jízdného.

Jana Kosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme