Na pohřeb olašského krále dorazí do Ostravy stovky Romů z celé Evropy

Na selhání srdce v pondělí zemřel 72letý olašský král Jan Lipa. Pohřeb bude mít zítra v ostravské Katedrále Božského Spasitele. Očekává se, že tam dorazí až stovky Romů z celé Evropy. V čele ostravské větve olašských Romů stane jeho syn Josef Daniš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den před pohřbem olašského krále Jana Lipy, který zemřel v pondělí ve věku 72 let, se v prostorách zámečku v Ostravě-Porubě sešlo na smutečním shromáždění asi 500 olašských Romů z celé Evropy | Zdroj: ČTK

Olašští Romové jsou subetnická skupina Romů. Pocházejí z Rumunska a ještě po druhé světové válce byli kočovní. To jim ale stát zakázal už v roce 1959.

"Do dnešní doby se odlišují poměrně velkým uzavřením vůči majoritě a také vůči Romům, kteří jsou tradičně usedlí. To má vliv na to, že tradice se u nich udržují do dnešní doby a v úplně jiné podobě než třeba u Romů slovenských," vysvětlila ve Stalo se dnes etnoložka a historička z Muzea romské kultury Jana Poláková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olašské Romy přiblížila ve Stalo se dnes etnoložka a historička z Muzea romské kultury Jana Poláková

Olašský král je významný a uznávaný člen komunity, který má v případě sporů nebo přestupků proti vnitřním zákonům hlavní slovo.

V České republice jsou dvě větve olašských Romů - v Brně a Ostravě. Podle Polákové se zřejmě jedná o rivalitu dvou rodů, z nichž každý se považuje za významnější, bohatší a předurčenější k vůdčí roli.

V Česku žije celkem zhruba 250 až 320 tisíc Romů, olašští Romové tvoří asi 10 procent. Skupiny jim podobné žijí po celé Evropě - na Slovensku, v Polsku a Rumunsku.

Martin Křížek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme