Na politicky pronásledované muže a ženy čekal v Jihlavě čokoládový Mikuláš

Jihlava zažila jedno z největších setkání politicky pronásledovaných lidí v zemi. Už podeváté jich na Vysočinu přijelo několik desítek. Lidé, kteří za komunistického režimu často pracovali v dolech, si dnes život užívají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihlava

Jihlava | Foto: Agentura CzechTourism

Na stole jedné z místních restaurací čekala na každého účastníka nadílka - sklenice vína nebo piva a čokoládoví Mikulášové.

Účastníkem byl například pětaosmdesátiletý Zdeněk Geist. Velkou část svého života prožil v dolech. Zažil dokonce šestnáctihodinový zával.

„Hlavně žiji. A jsem rád, že žiji. A zájmy mám jako každý starý člověk. Už život neprožívám v tom zběsilém stylu jako v mládí, ale v určité pohodě," zamýšlí se Geist.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politicky pronásledované muže a ženy dnes v Jihlavě přivítal čokoládový Mikuláš a sklenička vína. Nechyběla u toho reportérka Andrea Bartůňková

Představoval si prý spoustu věcí jinak. „Za tohle jsme skutečně necinkali ani nerebelovali," dodal.

Zdeněk Geist se setkání politicky pronásledovaných lidí účastní pravidelně. S přáteli vždy probírají své osudy, které jsou v mnohém podobné.

„Děkujeme každým rokem právě tomu, kdo nám to dovolil, že se tady setkáme," řekl Zdeněk Geist. Teď už se pětaosmdesátiletý muž těší na Vánoce:

„Ohromné těšení, jako malé dítě. A nechci říct, co mně Ježíšek přinese, ale ta atmosféra Vánoc na mě působí ohromně silně."

Na setkání přišla také Eva Pešková z Jihlavy. Komunistická strana pronásledovala jejího manžela. Syna statkářů a politicky nepohodlného člověka. Trpěla tím jak devětašedesátiletá žena, tak její syn Richard.

„Manžel byl poslán do dolů a tam byl zasypaný moc hodin. A zřejmě tam získal nádor na mozku. Jsem vdova, vzpomínám na něj a říkám mu, jak by se mu tady líbilo," řekla Pešková.

Takzvaní "pétépáci" se v Jihlavě scházejí už devátým rokem. Letos jich přišlo na šest desítek.

Nikola Bojčev, Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme