Na Prachaticku sklidí letos méně obilí, na vině jsou červnové povodně

První kombajny vyjely do polí, zemědělci začali se sklizní ječmene. Ta se oproti předchozím letům kvůli chladnějšímu počasí zpozdila o týden. Na některých místech ale úrodu poničily červnové povodně a vydatné deště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklizní ozimého ječmene začaly žně na jižní Moravě. Na snímku kombajny zemědělského družstva Bulhary | Zdroj: ČTK

Zemědělci sklízí zejména ječmen. Kvůli červnovým povodním a promáčené půdě budou ale výnosy nižší než loni.

„Tady je zatím sklizeno jenom 150 hektarů ozimého ječmene. Ten ozimý ječmen je výnosnější. Sklízí ho podniky, které byly pod vodou. Mají tam těžké půdy, tam to bylo docela zamočené,“ říká Jaroslava Štambaská z prachatické Agrární komory.

Podobné zkušenosti se sklizní mají i zemědělci na Strakonicku, kde sice sklidili ječmen, jenže ten byl udušený, a ne zralý, jak potvrdil předseda Zemědělského družstva Přeštovice Miroslav Pavlík.

„Bylo zpoždění, ale druhá věc je ta, že odrůda, kterou jsme sklízeli, nebyla zdravá, ale spíš uschlá, protože to je vymočené a ječmen se spíš udusil, než uzrál. Další odrůdy by měly být ke konci tohoto týdne, pokud bude přát počasí,“ vysvětluje Pavlík.

Lucie Hochmanová, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme