Na Praze 10 vyberou nového senátora. Jako náhradu za europoslance Štětinu

Prahu 10 čekají doplňovací volby do Senátu. Dnes a zítra lidé rozhodnou, kdo nahradí senátora Jaromíra Štětinu, který se letos stal poslancem Evropského parlamentu. O uvolněné místo se uchází deset kandidátů. Očekává se nízká volební účast, jak je u doplňovacích voleb běžné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Evropského parlamentu | Foto: Filip Jandourek

Nový senátor ve volebním obvodu číslo 22, který zahrnuje i Štěrboholy a Dubeč, bude ve funkci jen dva roky.

Vybírá se totiž na zbytek volebního období předchozího senátora, které skončí právě v roce 2016. Podle české Ústavy se musí na uprázdněné místo vždy konat nové volby.

„Není možné to prázdné senátorské křeslo doplnit o nějakého dalšího čekajícího kandidáta tak, jak je tomu ve volbách do Poslanecké sněmovny, protože tyto volby jsou založené na kandidátních listinách a zkrátka ten, kdo je další v pořadí, nastupuje na uprázdněné místo poslance,“ vysvětluje politolog Michal Kubát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Praze 10 se budou konat doplňovací volby do Senátu. Vzejde z nich náhradník za europoslance Jaromíra Štětinu

Senátorský mandát zanikl Jaromíru Štětinovi v okamžiku, kdy se účastnil prvního zasedání v Bruselu – konkrétně 1. července. Náhradník se vybírá už teď, protože od zániku mandátu do voleb nesmí uplynout víc než 90 dní.

Senátní doplňovací volby nejsou v České republice ničím výjimečným. „Už se jich konalo několik, myslím, že jich celkem bylo devět. Poprvé to bylo v roce 1999, kdy byl na Praze 1 zvolen podnikatel Václav Fischer, bylo to kvůli úmrtí senátora Václava Bendy,“ dodává Kubát.

Na Praze 10 mají lidé na výběr z celkem deseti kandidátů. Systém hlasování se u doplňovacích senátních voleb nijak neliší od toho u voleb běžných.

„Jsou většinou provázeny nižší účastí, než jak je tomu v případě řádných voleb do Senátu. Někdy je ta účast opravdu mnohem nižší, je to třeba klidně i jenom 10 – 11 procent. Je to dáno tím, že ty volby se přece jenom netěší takové pozornosti sdělovacích prostředků a dokonce ani, řekl bych, politických stran,“ upozorňuje Kubát.

Do Senátu se nevolí v části Prahy 10, která už je na Vinohradech. Tam naopak budou lidé moci hlasovat v referendu, které se koná souběžně s doplňovacími senátními volbami.

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme