Na Praze 3 budou testovat přípravné třídy pro děti s odkladem

V Praze se blíží zápisy do školek. O ty je především v posledních letech daleko větší zájem, protože do nich přichází potomci takzvaných husákových dětí. Populační boom ještě zhoršuje narůstající trend odkladů nástupu dětí do prvních tříd. Například na Praze 3 proto budou testovat přípravné třídy, tedy alternativu mezi školkou a základní školou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní učebna | Foto: Tomáš Adamec

V minulém roce podle České školní inspekce školky odmítly každé čtvrté dítě a počet zamítnutých žádostí vzrostl o třetinu. Ale například případ Prahy 3 ukazuje, že výrazně záleží na přístupu obce. Zatímco sousedící Praha 1 má velké problémy, tak na Praze 3 se i v posledních letech podařilo umístit všechny tamní děti starší tří let, které o školku zažádaly.

„Speciálně proto probíhají na Praze 3 zápisy do mateřských škol už v únoru, aby měla městská část jako zřizovatel prostor uzpůsobit, otevřít a přibrat různá místa pro neumístěné děti v jednotlivých mateřských školách,“ vysvětlila ředitelka mateřské školky Vozová Ivana Machálková. Kritéria pro příjem dětí si určuje ředitel školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka mateřské školky Vozová Ivana Machálková a odbornice ministerstva školství pro předškolní vzdělávání Martina Kupcová ve Světě o deváté

„Snažíme se spolupracovat s ostatními ředitelkami i městskou částí, abychom se na Praze 3 dohodli. Jasné kritérium pro nás je teď trvalé bydliště na Praze 3, pak je to kritérium ze školského zákona, to znamená dítě v posledním ročníku předškolní docházky. V našem případě je kritérium také chodící sourozenec, protože, když tady má maminka umístěné jedno dítě, tak by asi byla hloupost, aby druhé bylo jinde,“ upřesnila Machálková.

Odklady působí problémy

Problémem se nyní stává také trend, kdy rodiče odkládají nástup dětí do prvních tříd. „Snažíme se rodičům vysvětlil, že dítě z našeho úhlu pohledu je, nebo není zralé. Rozhodující je i názor lékaře a speciálního zařízení. Praha 3 zřídila ve 4 základních školách přípravné třídy, které jsou něco mezi mateřskou školou a základní školou,“ řekla Machálková.

Přípravné třídy jsou novinkou. „Nevíme, jak se chytnou. Je to výborná alternativa pro rodiče, kteří uvažují, že to dítěti opravdu chtějí usnadnit. Trošku se obáváme, že bude problém v tom, že dítě musí měnit lokalitu, musí měnit kolektiv. To bude možná pro rodiče handicap, a možná proto to nebudou chtít,“ odhaduje ředitelka školky.

Zápis do škol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo školství přeplněnost školek řeší i v novele školského zákona. Ta zavádí možnost, aby kapacity uvolněné dětmi, které do školky chodí jen dopoledne, vyplnily další děti. Školky si ale stěžují, že zatím nedostaly přesné postupy a podklady pro tuto možnost. Odbornice ministerstva školství pro předškolní vzdělávání Martina Kupcová potvrdila, že ministerstvo podklady dodá v řádu dnů.

Podle ministerských statistik se do školek nedostane přes deset procent dětí. „K 30.9. 2011 bylo ve veřejných mateřských školách celkem 47 945 nevyřízených žádostí. Do mateřských škol chodí celkem 335 308 dětí, takže kladně není vyřízeno 12,5 procent žádostí,“ upřesnila Kupcová. Ministerstvo proto doporučuje zřizování mateřských školek a v novela zákona navíc podporuje takzvané firemní školky.

Ondřej Černý, Václav Pešička, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme