Na pražském náměstí Míru se otevírá Kavárna Potmě

Dát si černou kávu v černočerné tmě - i tak vypadá pomoc nevidomým. Speciálně zatemněný autobus opět vyráží na turné po republice. První Kavárna Potmě se dnes ve třináct hodin otevírá na náměstí Míru v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kavárnou je dlouhý kloubový autobus | Foto: Pavel Pavlas

Na svoji cestu mezi lidi opět vyráží Kavárna Potmě. Zatímco v minulých letech šlo vždy o "kamenné" kavárny s jedním stálým místem, vloni přibyla také mobilní kavárna.

Jde o dokonale zatemněný autobus, ve kterém obsluhují nevidomí číšníci. Ti hosta nejprve uvedou na jeho místo. V autobusu je šest speciálních kupé. Každé z nich je očalouněno jiným materiálem, je proto možné se orientovat i hmatově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byla ředitelka nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška Martina Kaderková

Projekt nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška má ukázat vidícím lidem svět bez světla a zároveň pomáhá nevidomým na cestě k samostatnosti.

„V naší Kavárně Potmě si neuvidíte ani na špičku nosu. Obslouží vás tam nevidomí kavárníci. A mohu vám slíbit, že takovou kávu jste určitě ještě neviděli,“ říká ředitelka nadačního fondu Martina Kaderková.

Startovat se bude ve 13 hodin na Pražském náměstí Míru za účasti známých hostů.

„Mezi prvními pasažéry autobusu bude samozřejmě naše patronka Aneta Langerová. Ale přijde také Pavel Liška, Jirka Macháček, Ondřej Brzobohatý, Ivana Chýlková, Bára Hrzánová a Saša Rašilov,“ vypočítává Kaderková a dodává:

„Na náměstí Míru zůstaneme až do čtvrtka, budeme tam od deseti hodin ráno do osmi hodin večer.“

Poté bude mít autobus dalších sedm zastávek po celé republice, letos jsou jimi Ostrava, Brno, Panenský Týnec, Liberec, Zlín, Jičín a Olomouc.

Nadační fond Světluška letos oslaví 10. narozeniny. K tomuto jubileu připravuje i nový projekt spojený s tancem.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme