Na přechodu Bohumín-Chalupki je kvůli fotbalovému Euru zúžená silnice

Už jen několik dnů zbývá do začátku evropského fotbalového mistrovství, které letos pořádají Ukrajinci a Poláci. Ti ode dneška přerušili platnost takzvaného schengenského systému a obnovili kontroly na hraničních přechodech. Hlídají například i na hraničním přechodu Bohumín-Chalupki, kde ve směru do Polska zúžili provoz do jednoho pruhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční stráž Polska na přechodu Bohumín-Chalupki | Foto: Andrea Čánová

Polské Chalupki se probudily do deštivého rána. Hned za mostem přes řeku Odru už pilně pracují polští silničáři a z dodávky vytahují zábrany.

„Stavíme označení na dobu, kdy tady budou hraniční kontroly. Řidiči budou jezdit jen jedním pruhem. Je tady zúžení vozovky právě kvůli kontrolám,“ říkají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na hraničním přechodu Bohumín-Chalupki natáčela Andrea Čánová

„To je výstražné světlo, aby řidiči i z dálky viděli, že musí sjet do jednoho pruhu,“ popisují. Ve velkém autě s nápisem „Straž granična“ je živo. Muži mají reflexní vesty a dalekohledem sledují provoz.

„Auto je vybaveno speciálním zařízením. Máme přístup do našich databází i do evropské databáze v rámci Schengenu, a proto můžeme kdykoli kontrolovat osoby na hranicích,“ vysvětluje polský major Zbygniew Wija.

„Na tyto hraniční kontroly bylo vytipováno několik míst na jižní hranici. Cestující nemusí mít obavy. Kontroly se budou týkat vytipovaných lidí, kteří mohou způsobit nějaké ohrožení během evropského mistrovství ve fotbale,“ dodává.

O kousek dál v jednom prodejních stánků vytahuje své zboží usměvavá trhovkyně. Ruch na hranici pečlivě sleduje.

Hraniční stráž Polska na přechodu Bohumín-Chalupki | Foto: Andrea Čánová

„Je dobře, že jsou kontroly. Když jsou otevřené hranice, tak stoupá nebezpečí. Jsem ráda, že tady teď hraniční policie znovu stojí a kontroluje auta. Viděla jsem, že zastavují auta s cizími značkami, které nejsou odsud ze Slezska, a to je dobře,“ myslí si.

Dalším místem, kde lidé mohou narazit na kontroly, je hraniční přechod v Chotěbuzi.

Na česko-polské hranici se kvůli fotbalovému Euru zpřísňuje režim

Číst článek


Zvětšit mapu

Andrea Čánová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme