Na Příbramsku zasahují kvůli bouřkám desítky hasičů, čerpají vodu ze sklepů

Ve Středočeském kraji zasahují kvůli silným bouřkám desítky hasičů. Nejhorší situace je v okrese Praha-východ a na Příbramsku, kde museli hasiči vyjíždět k téměř 15 případům. Bouřky místy provázelo i krupobití.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dálnici D8 hořel autobus, mezi sjezdy Bílinka a Řehlovice je zcela uzavřena | Foto: Milan Kopecký

„Jedná se nejčastěji o čerpání vody z nemovitostí, uvolňování kanálových vpustí tak, aby voda mohla přirozeně odtékat, a v několika případech i řezání stromů a zprůjezdňování pozemních komunikací,“ popsal mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel s tím, že zatím nebylo nutné nikoho evakuovat.

Varování meteorologů před intenzivními bouřkami platí do pátečního rána na velké části republiky. Ojediněle má bouřky provázet silný vítr s nárazy o rychlosti až kolem 25 m/s (90 km/h), krupobití a přívalový déšť.

Výstraha se týká Středočeského, Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje, Prahy, Vysočiny a okresu Semily v Libereckém kraji.

„Lokálně se může vyskytnout i krupobití a přívalový déšť s úhrny kolem 30 mm. V průběhu noci ze čtvrtka na pátek budou bouřky slábnout,“ uvedli meteorologové na svém webu.

V pátek bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo občas déšť, hlavně na severozápadě a na západě Čech. Bouřky se vyskytnou už jen ojediněle. Během dne bude srážek i oblačnosti ubývat, místy dokonce na polojasno. Zesílí ale vítr.

„Zejména na severovýchodě území v pátek ráno a dopoledne, na hodnoty 15 až 25 m/s, na hřebenech hor na severovýchodě kolem 30 m/s,“ uvedli dál meteorologové. Z toho důvodu doporučují omezit horské túry, a to zejména do hřebenových partií.

S bouřkami počítají meteorologové i v dalších dnech. Uvádějí to ve své týdenní předpovědi.

Výstraha před bouřkami | Foto: Český rozhlas

ČRo, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme