Na průzkum pro úložiště jaderného odpadu na Vysočině kývla první obec

Stát pokračuje v hledání vhodného místa, kam by mohl uložit jaderný odpad. Potřebuje k tomu geologické průzkumy. S těmi však musí souhlasit obce. První obec na Žďársku řekla průzkumu své "ano".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Filip Jandourek

Včera průzkum pro úložiště jaderného odpadu schválilo Olší, dnes o něm rozhodne Střítež. Souhlasit s průzkumem však musí také dalších pět obcí z okolí.

„V každém případě my budeme čekat, až to všech těch sedm obcí projedná. Podle výsledku uvidíme, zda přikročíme k podpisu smlouvy a následně podání žádosti o stanovení průzkumného území,“ uvádí Jiří Slovák ze Správy úložišť radioaktivních odpadů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Olší na Žďársku včera zastupitelé schválili geologické průzkumy. Mluvil o tom Daniel Burda

Průzkumy mají určit, jestli je místo vhodné pro výstavbu hlubinného úložiště. Výsledky však nejsou směrodatné pro to, zda se úložiště opravdu vybuduje.

Obec za průzkum dostane roční kompenzaci 2,5 milionu korun. Finanční kompenzace za geologické průzkumy stanovuje zákon. Obce je pobírají každý rok po dobu prací.

Úložiště až za desítky let, průzkumy brzy

Úložiště samotné má vzniknout až kolem roku 2050. Pro Správu úložišť radioaktivních odpadů je ale velmi důležité geologické průzkumy zahájit už teď, protože do roku 2015 chce Brusel vědět, jak Česko odpad uloží. V Česku správa zvažuje pro uložení jaderného odpadu osm lokalit.

Za hranice ho totiž vyvážet nesmíme, na přepracování, které zatím není rentabilní, peníze nemáme - to si může dovolit jen třeba Francie, Velká Británie nebo Rusko.

Úložiště bude asi půl kilometru pod zemí, odpad bude ve speciálních schránkách, které vydrží i statisíce let. Zatím jsou náklady předběžně spočítané asi na 50 miliard korun. Stát je bude hradit z tzv. jaderného účtu, kam musejí přispívat všichni původci jaderného odpadu. Zatím je na něm kolem 13 miliard korun.

Daniel Burda, mkp, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme