Na psychiatrické klinice brněnské Fakultní nemocnice pomáhá pacientům také canisterapie

Psychiatrická léčebna v brněnské fakultní nemocnici využívá jako první zařízení svého druhu v Česku canisterapii - tedy léčebný kontakt psa a člověka. Zvířata tady pomáhají pacientům v uvolnění napětí, komunikaci nebo zvládání různých situací. Podle lékařů jim kontakt se psy usnadňuje i návrat do života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Canisterapii si vyzkoušela i reportérka Jana Jeckelová. | Foto: Jana Jeckelová

Cvičitelka canisterapie Marika Michalová popsala, co dělali při této hodině:

„Aktivizaci pacientů, kde mohli procházet mezi kužely, tunelem, zkoušeli si povely, což jim zvedá sebevědomí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O novince na psychiatrické klinice brněnské Fakultní nemocnice mluvila Gabriela Grmolcová

Pacientům se tento způsob terapie líbí.

„Člověk se uvolní u těch pejsků, zajímavé je to, je to dobrovolné a chodíme sem hodně a rádi,“ říká jeden z pacientů, který na canisterapii dochází.

„Je to něco jiného, než být na pokoji v dílnách a tak dále, pacientům to vyhovuje a pomáhá jim to,“ uvádí jiná pacientka.

Některé z účinků a principů canisterapie pro lidi s psychickými problémy popisuje psycholožka Barbora Válková:

„Ten dotek podporuje rozvoj emotivity, což pacienti s tím mají někdy problém, že moc emočně nereagují, jsou takoví stažení do sebe. Zooterapie obecně usnadňuje zapojení zpátky do života a fungování.“

„Já jsem se s tím setkala na odděleních gerontopsychiatrických, LDN, ale ne na akutních odděleních u lidí, kteří neměli s psychiatrií kontakt, pak onemocněli a z plného zdraví se ocitli tady. Těm lidem jde vlastně o hrozně moc a myslím, že s resocializací by se mělo začít už během akutní hospitalizace,“ zdůraznila Válková.

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme