Na radnicích měst končí stovky nalezených věcí, většina se už k majiteli nevrátí

Peněženky, klíče a mobilní telefony patří mezi předměty, které lidé ztrácejí vůbec nejčastěji. Takovou praxi mají například na radnici v Hranicích, kam lidé nalezené věci přinášejí. Ročně jich tady skončí necelá stovka a občas se mezi nimi objeví i nějaké ty kuriozity.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíče od bytu

Klíče od bytu | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Nedaleko hranického zámku leží ztracené klíče od automobilu s přívěskem. Nálezce je může odevzdat na podatelně městského úřadu.

„Je potřeba vyplnit formulář, není potřeba uvádět jméno, pokud nálezce nechce,“ vysvětluje referentka odboru vnitřních věcí Veronika Polcarová a pokračuje:

„Teď tady budou ty klíče ležet, pokud si pro ně někdo přijde, my mu je na občanský průkaz vydáme. Pokud nepřijde, tak po měsíci se nález vyvěsí na úřední desku. Tam visí seznam za daný měsíc půl roku, vše je tady uschované.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se stane s předměty ze Ztrát a nálezů na městských úřadech, zjišťovala reportérka Jana Zemková

Co lidé v Hranicích a okolí ztrácejí? V roce 2013 to byly třeba klíče, baterky, mobilní telefony, fotoaparát, brýle. V krabici je i plno peněženek.

„Ty se většinou najdou bez obsahu. Doklady tam bývají, ale peníze málokdy,“ konstatuje Polcarová.

Najdou se však i větší věci. „Měli jsme tu i kola, železné trubky, to se uskladňuje ve sklepě a po půl roce vyřazuje.“

Hodnotnější věci úřad prodá, výtěžek je majetkem města. Bezcenné předměty se odvážejí do sběrného dvora. Měsíčně jde o maximálně deset až patnáct nálezů. K majitelům se podle Polcarové vrátí maximálně 30 procent nalezených věcí.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme