Na řece Bílině dál zůstávají norné stěny

Hasiči dál likvidují následky silného znečištění řeky Bíliny z provozů společnosti Unipetrol Záluží u Litvínova. Z desítky norných stěn, postavených až téměř k Ústí nad Labem, jich většina zůstává na místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norná stěna na Bílině | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Hasiči zatím odstranili jen stěnu u Hostomic, místa, které je od havárie nejvzdálenější. Dnes také začala svou práci speciální vyšetřovací komise Unipetrolu, která má zjistit konkrétní osoby, zodpovědné za znečištění řeky.

Směs benzinů se dostala do Bíliny 23. prosince. V řece způsobila masivní úhyn ryb. Přes veškeré úsilí hasičů se znečištění dostalo až do Labe. Případem se zabývá policie a inspekce životního prostředí. Unipetrolu hrozí vysoká pokuta.

Výsledky rozborů kontaminované vody z řeky Bíliny zveřejní Povodí Ohře zítra. Bílina patří k nejvíc znečištěným řekám v České republice. Úniky škodlivých látek do jejího koryta jsou poměrně časté, zdroj se většinou vypátrat nepodaří.

Firma Unipetrol RPA už byla v minulosti za stejný prohřešek postižena. Česká inspekce životního prostředí jí vyměřila milionovou pokutu za znečištění Bíliny v červenci 2007.

Igor Maňour, Dagmar Cestrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme