Na rentgen pro rychnovskou nemocnici se v obcích vybral jen zlomek potřebné částky

Pouze 160 tisíc korun místo 1,2 milionu. Tak skončila snaha o sbírku na mobilní rentgen do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Před časem vyzval starosta Jan Skořepa z Nezávislých za Rychnov všechny obce okresu, aby na takzvané C rameno přispěly částkou 15 tisíc korun. Nakonec se zapojilo jen 12 obcí ze zhruba 80, které by podle smlouvy v těchto dnech měly posílat peníze na účet nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgenový snímek (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Mnozí starostové na Rychnovsku před lety nesouhlasili s fúzí rychnovské nemocnice s náchodskou a dávali to tenkrát hlasitě najevo.

I to bylo impulsem, proč se Jan Skořepa na obce obrátil. Na každou by připadlo 15 tisíc korun, aby se přístroj zaplatil.

„Takže by obce a starostové mohli fakticky vyjádřit svou podporu, že by přispěli na zařízení, které bude v rychnovské nemocnici sloužit občanům regionu,“ přibližuje Skořepa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z 80 obcí na Rychnovsku se do sbírky na mobilní rentgen pro rychnovskou nemocnici zapojilo jen 12. Proč, zjišťovala Kristýna Štanderová

Některé obce souhlasily, některé chtěly dát částku přepočítanou na obyvatele a jiné byly kategoricky proti. Mezi nimi i dvě po Rychnovu největší a nejbohatší města.

Jedním z nich je Kostelec nad Orlicí, kde rada příspěvek zamítla jednomyslně. Starosta Kostelce Jiří Bartoš z SNK ED byl také proti fúzi nemocnic.

„Žádost pana Skořepy byla takovou nešťastnou formou příspěvku, že Královéhradecký kraj by měl skutečně vyčlenit pro rychnovskou nemocnici potřebné finance a neměly by se získávat po jednotlivých obcích,“ myslí si Bartoš.

Také radní v Dobrušce příspěvek zamítli, protože prý spadají spíš do Náchoda.

„Trošku jsem se divil, že žádost, aby se zaplatily tyto peníze, vzešla z Rychnova, protože starostové na Dobrušsku podepsali podporu rychnovské nemocnici a na Rychnovsku tomu tak vůbec nebylo. Takže jsme se rozhodli na radě, že to podporovat nebudeme,“ říká starosta Dobrušky Petr Tojnar z ODS.

Naopak malé obce, například Jahodov nebo Skuhrov nad Bělou, 15 tisíc korun v nižších rozpočtech našly. Jiné - Častolovice nebo Lípa nad Orlicí - zaplatily, i když jen 5 tisíc korun.

„Zastupitelé chápou potřebu rentgenu a fakt, že tím vlastně budou mít i naši občané zajištěnou lepší lékařskou péči v rychnovské nemocnici,“ vysvětluje starostka Lípy Monika Vrátilová (SNK Lípa).

Krajský úřad mobilní C rameno do rychnovské nemocnice koupí a použije na něj vybraných 160 tisíc korun z obcí.

Kristýna Štanderová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme