Na rozsáhlé kontroly squattů a ubytoven v noci vyrazili pražští policisté

Na jednu z největších kontrolních akcí s krycím názvem Wolfram vyrazili v noci na dnešek pražští policisté. Až do čtvrté hodiny ranní procházela a kontrolovala asi stovka policistů nejrizikovější lokality v Praze 4 včetně problematických ubytoven a squattů. Na to pak navázala velká dopravní akce zakončená takzvanou americkou patrolou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská policie uspořádala velký zátah vůči squatterům

Pražská policie uspořádala velký zátah vůči squatterům | Foto: Policie hl.m.Prahy

Pokoj po pokoji procházely desítky policistů z pořádkové jednotky na jedné z největších ubytoven v Praze 4 poblíž vietnamské tržnice Sapa. Většina z asi 80 ubytovaných byli cizinci.

„Bydlím tady asi dva nebo tři měsíce. Pracuju na Českých drahách," říká mladík, který měl doklady v pořádku. Policisté ale mezi cizinci často nacházejí hledané osoby nebo ty, kteří nemají povolení k pobytu. Nebo dokonce osoby se zákazem pobytu. To se potvrdilo na další ubytovně na pražské Lhotce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kontrolu pražských ubytoven a squattů vyrazila s policisty i reportérka Evelyna Kulíšková

„Jedna osoba byla soudně vyhoštěna z České republiky, jedna osoba byla v pátrání a jednu osobu shání mimopražský útvar k podání vysvětlení," informoval krátce po eskortě zadržených vedoucí pankráckého oddělení Petr Novák.

To už jsme ale byli na cestě do Braníka.

„Uvidíte teď jeskyně, které byly vybudované někdy před rokem 1900. Původně sloužily ke skladování ledu."

Za úzkým průlezem uvnitř branických skal je po celý rok teplota kolem 9 stupňů, proto se tam zdržují bezdomovci a narkomani. Před lety zde navíc došlo k vraždě. Teď se Praha 4 rozhodla nebezpečné prostory nadobro uzavřít.

„Koukněte, už jsou tady bundy, začíná to vypadat na bezdomovce. Ještě jednou prolezeme. Tady je zase díra, která vede, kdybychom šli dál, tak vylezeme tam, kde jsme byli předtím."

Po půlhodinové procházce jílovitým podzemím s mnoha zákrutami, ve kterých ležely natahané kabely, odpadky i staré koleje, se policisté ubezpečili, že prostory jsou prázdné, a jeskyni definitivně uzavřeli.

Skutečné squatty ale přišly na řadu až poté. Oba překvapivě v luxusní čtvrti v pražském Podolí. „Když se kouknete tady vedle - exkrementy, ty jsou tady všude. Pak je smrad, hrůza, děs. Pár madrací. Dávejte si bacha, kam šlapete, abyste nešlápli na nějakou injekci."

Dopravní akce na 14 stanovištích

Policejní razie provázela i rozsáhlá dopravní akce. Na čtrnácti stanovištích po celém území Prahy 4 policisté během noci zkontrolovali přes 350 vozidel, pět řidičů přitom zadrželi kvůli řízení pod vlivem alkoholu nebo drog. Celkově pak policisté legitimovali 926 osob, 11 omezili na svobodě, z toho pět osob bylo vyhlášeno v celostátním pátrání.

Akce Wolfram pak skončila policejní patrolou v americkém stylu. Pomalé kolony modře blikajících aut prý dokážou recidivisty udržet na uzdě. Díky demonstraci policejní síly v nejbližších dnech vždy významně klesá trestná činnost.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme