Na rybníku Jordán začíná po 183 letech výlov, rybáři použijí elektrický proud

Rybáři po téměř dvou stoletích vyloví táborskou nádrž Jordán. K výlovu, který začíná dnes a potrvá až do soboty, využijí elektrický proud. Pomocí agregátu jím ryby na několik minut omráčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tábor | Foto: Jan Rosenauer

Odchyt pomocí elektrického proudu je podle odborníků šetrnou alternativou. Ryby se proberou, aniž by byly nějak poškozeny nebo zmrzačeny.

„V první fází budeme používat hlubinný agregát, takže omráčením se budeme snažit ryby postupně odlovovat a tím, jak voda bude klesat, se objeví místa, kde budeme moct pokládat podložní sítě a jejich pomocí ryby odlovovat,“ vysvětluje Oldřich Pecha z táborské štičí líhně Esox, která výlov zajišťuje.

Jaký objem živočichů se v Jordánu nachází, nikdo nedokáže odhadnout. Pecha se domnívá, že vzhledem k dlouhé době, kdy nikdo nádrž nelovil, půjde o trofejní ryby. "Očekáváme skutečně velké kapry nebo třeba mimořádné sumce," dodal.

Žádná ryba však nezamíří do prodeje. Všechny poputují do jiných vod, většina jich skončí v řece Lužnici.

Vzácní živočichové zůstanou v Jordánu

Někteří vzácní živočichové přesto zůstanou v Jordánu. Týká se to mlžů posbíraných ze dna po poklesu vody. Zatím jich tu našli přes 60 tisíc.

Nádrž o rozloze 51 hektarů je nyní přepažena rozdělovací hrází na dvě poloviny, plánovaný výlov se týká jen první části. Rybáři z ní vzácné živočichy přemístí do druhé poloviny nádrže.

Jordán 183 let nikdo nevylovil, protože nebylo známo, kde se nachází spodní výpust vodního díla. Výlov je součástí projektu odbahnění nádrže, na kterém město od začátku letošního roku pracuje.

Ivan Mls, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme