Na Rychnovsku pomáhají veřejně prospěšné práce sto padesáti nezaměstnaným

Jednou z mála možností, jak pomoct dlouhodobě nezaměstnaným lidem, jsou veřejně prospěšné práce. Na Rychnovsku tak v současné době pracuje zhruba 150 lidí, po zimě jich bude mnohem víc. Zaměstnávají je obce a města po dohodě s úřadem práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarní úklid (ilustr. obr.)

Jarní úklid (ilustr. obr.) | Foto: Podkrušnohorský ZOOPARK Chomutov

Veřejně prospěšné práce zajišťuje rychnovská společnost Helpion. Koordinátor jejích pracovních čet Milan Pajonk potvrzuje, že Romové mají z této práce radost.

„Jsou rádi za tu práci, je za nimi vidět. Nemůžu si na ně stěžovat, zatím," chválí si.

Pajonk má horší zkušenosti se zaměstnanci z většinové populace. Vysvětlení vidí hned několik.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rychnově natáčela reportérka Kristýna Štanderová.

„Ti lidé, kteří k nám přijdou, jsou většinou už na samém dně. Mají problém s alkoholem anebo se jim opravdu nechce dělat," uvažuje.

Úřady práce mají zájem o to, aby se dlouhodobě nezaměstnaní dostali alespoň do programu veřejně prospěšných prací. A nejde jen o peníze, jak říká ředitel rychnovské pobočky Petr Rychtera.

„Po určité době té evidence propadá člověk jakési letargii. Začíná rezignovat na shánění zaměstnání, začíná ztrácet takové běžné pracovní návyky, jako je denně mít nějakou povinnost, pravidelně vstávat, chodit do nějakého zaměstnání a podobně."

Nevýhodou veřejně prospěšných prací je, že smlouvu dostane člověk pouze na jeden rok. Pokud si během této doby nenajde nové zaměstnání, vrací se zpátky do evidence úřadu práce.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme