Na Rychnovsku roste počet řidičů pod vlivem drog, je jich více než opilých

Na Rychnovsku letos policisté odhalili na třicet řidičů pod vlivem drog. Je jich mnohem víc než těch, kteří řídili pod vlivem alkoholu. Tolik případů na Rychnovsku nepamatují, jde totiž o více než 60 procent případů z celého Královéhradeckého kraje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový tester na přítomnost drog

Nový tester na přítomnost drog | Foto: Michal Záboj

Kontroly zaměřené přímo na drogy přitom nejsou až tak běžné jako například u alkoholu. „Běžná praxe je ta, že dáme řidiči test na alkohol. Když je negativní a z chování řidiče nám se něco nezdá, tak provádíme tyto testy,“ vysvětluje Aleš Lenfeld z dopravního inspektorátu.

Jednou z priorit policie je právě potírání drog za volantem. Jsou nebezpečné a mění chování. „Pokud je to droga tlumicí, jako je třeba marihuana, tak se mu v podstatě jenom zpomalují reflexy a tak trošku to řízení dělá ‚lazy‘,“ popisuje psycholog Jan Lašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak na Rychnovsku roste počet řidičů pod vlivem drog, zjišťovala redaktorka Kristýna Štanderová

„Ale pokud by tam byla ostřejší droga, tak to může působit jako alkohol. To znamená, že sice nerozhazuje reflexy, ale činí člověka schopným toho, že všechno zvládne, do všeho jde, všechno dokonale vymyslí, žádná rychlost není dost malá a podobně,“ shrnuje psycholog dopad drog na reakce člověka za volantem.

„Nejčastěji se jedná o marihuanu, ale máme tady i tvrdé drogy,“ upřesňuje Aleš Lenfeld z rychnovské dopravní policie. Stejné drogy odhalili policisté také na Náchodsku, i když tam se případy dají spočítat na prstech jedné ruky.

„My jsme měli od začátku roku tři případy, kdy dopravní policie při kontrole zjistila, že řidič je pod vlivem drog. A ve všech třech případech tam byla reakce na amfetamin, tedy pervitin. V jednom případě řidič přiznal, že měl marihuanu i pervitin,“ říká Eva Prachařová z náchodské policie.

Pro drogy – na rozdíl od alkoholu – zákon nerozlišuje výši účinné látky v těle. Znamená to, že ať jí má řidič jakékoli množství, vždy se jedná pouze o přestupek.

Kristýna Štanderová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme