Na sedmi místech Česka klesla teplota pod minus 30 stupňů. Největší mráz byl na Šumavě

Teplota na šumavské Rokytské slati klesla v sobotu nad ránem na minus 34,5 stupně Celsia. Šlo zatím o největší mráz této zimy, v minulosti tam však bylo už i přes minus 35 stupně. Informovala o tom Miloslava Starostová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu. Teploty pod minus 30 stupňů Celsia meteorologové naměřili dohromady na sedmi místech České republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hory, zasněžená krajina

hory, zasněžená krajina | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Silné mrazy evidovali meteorologové v celém Jihočeském kraji. V Černé v Pošumaví bylo například minus 22 stupňů Celsia.

„V noci na neděli bude opět mrznout, ale takových extrémních hodnot už teploty dosahovat nebudou," uvedla Starostová. Způsobí to oblačnost a sněžení, což bude rozdíl oproti jasné noci na dnešek.

Na některých místech jižních Čech byly po ránu sněhové přeháňky. Vozovky proto zůstávají sjízdné jen se zvýšenou opatrností.

Řidiči si musejí dát pozor na silnicích nižších tříd, kde se mohou tvořit sněhové jazyky, nebo tam leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Největší mráz v Plzeňském kraji byl v Konstantinových Lázních na Tachovsku, a to minus 23,2 stupně Celsia, na Klínovci v Karlovarském kraji naměřili minus 19,2 stupně.

„V Konstantinových Lázních, kde funguje měřicí stanice od roku 1972, byl poslední rekord pro tento den z let 1979 a 1985, a to minus 23 stupně Celsia," uvedl Martin Adamovský z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Teploty pod 20 stupňů naměřili meteorologové ve třech ze zhruba 20 stanic v Plzeňském kraji, které měří teplotu desítky let, ale každá různě dlouho. Ve Stříbře na Tachovsku bylo minus 21,1 stupně, v Nepomuku na jihu Plzeňska minus 20,8 stupně.

V Karlovarském kraji registrovala mráz pod 20 stupni polovina stanic. Na Klínovci byl dosavadní rekord minus 13,5 stupně Celsia z let 1992 a 1997. Absolutní rekord pro tento den je v Karlovarském kraji z roku 2012, a to minus 22,8 stupně Celsia.

Vůbec nejnižší zimní teplotu naměřili dosud meteorologové na západě Čech v Klatovech v roce 1939, a to minus 32 stupňů; ve městě se sledují hodnoty kontinuálně už od roku 1912. V Nepomuku, kde se měří od roku 1941, to bylo dokonce minus 32,2 stupně v roce 1956.

Mrazy v Hradeckém kraji přesáhly i minus 33 stupňů. V Orlickém Záhoří na Rychnovsku bylo minus 33,2 stupně. Z dlouhodobých stanic byl silný mráz v Deštném v Orlických horách na Rychnovsku, s hodnotou minus 24,4 stupně přesáhl o 1,1 stupně dosavadní denní rekord z roku 1985.

Velmi chladno bylo i v Novém Bydžově na Hradecku s hodnotou minus 20,9 stupně a v Peci pod Sněžkou na Trutnovsku s minus 19,3 stupně.

Březník, Rolava i Horská Kvilda

Teplotní rekordy platné pro sedmý lednový den padly asi na deseti procentech stanic, které měří třicet a více let. Velký mráz ráno panoval na šumavském Březníku, kde bylo minus 33,8 stupně Celsia, nebo na Jezerní slati, kde se teploměr zastavil až na minus 33 stupních pod nulou.

Velmi chladno bylo i na Rolavě v Krušných horách, kde meteorologové naměřili minus 30,9 stupně. O pouhou desetinu stupně teplejší ráno prožili obyvatelé Hliniště na Prachaticku a minus 30,5 stupně měli po ránu ve Volarech.

Seznam lokalit s nejsilnějším mrazem uzavírala Horská Kvilda, kde bylo po ránu minus 30,1 stupně Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme