Na severu Čech novoroční amnestie stále zaměstnává policii i soudce

Prezidentská amnestie ze začátku letošního roku stále vyvolává emoce. Z vězení v rámci ní odešlo přes šest tisíc lidí. Soudci ale dosud nevyřešili všechny případy a také policisté mají s amnestovanými plné ruce práce, alespoň na severu Čech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista hlídkuje před budovou litoměřické vazební věznice | Zdroj: ČTK

V celém Ústeckém kraji eviduje policie celkem 53 případů protiprávního chování amnestovaných vězňů. „Jednalo se o 34 trestných činů majetkového charakteru a 19 přestupků proti majetku nebo veřejnému pořádku,“ uvedla za krajské policejní ředitelství Veronika Hyšplerová.

Také litoměřická policie případné prohřešky propuštěných sleduje, v okrese ale dosud žádný takový případ nezaznamenali.

Vězeňská služba ve vazební věznici v Litoměřicích odmítla podat informaci o tom, kolik z více než 60 lidí propuštěných na amnestii se vrátilo zpět za mříže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Miroslav Zimmer zjišťoval, jak lidé s odstupem vnímají amnestii na Litoměřicku

Litoměřický soud ale podle soudce Miroslava Kureše zatím do vězení nikoho z propuštěných neposlal.

„Jestli jsou takové případy rozpracované ve stadiu přípravného řízení, to znamená někde na policii nebo u státního zastupitelství, je to možné, ale je to moc brzo, je to krátká doba. To by musela být i zkrácená řízení, nějaké rychlé krádeže v obchodech a podobně, a to jsme zatím neřešili,“ přiblížil.

Soud přesto amnestie dál pořádně zaměstnává. „Je to kolem dvou tisíc spisů, které musíme vzít do ruky a projít, jestli se amnestie vztahuje, nebo nevztahuje. Takže pro soudce objemově náročná práce. Je to zahlcení a nemáme čas na faktickou práci, na nové nápady, na staré obžaloby. Samozřejmě nás není tolik na to, abychom to tak rychle zvládli, takže počítám, že se s tím budeme potýkat ještě na podzim letošního roku,“ shrnul Kureš.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme