Na severu Čech uhodily mrazy. Děti by podle hygieniků přesto měly aspoň na chvíli ven

Mrazivé počasí může být nebezpečné zejména pro seniory a malé děti. V mateřských školkách v Libereckém kraji proto řeší, jestli jít s dětmi na procházku i ve dnech, kdy teplota klesá pod nulu, nebo raději zůstat ve vyhřáté herně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školka vánočních stromků v Tmani na Berounsku | Foto: Petr Kološ

V mateřinkách rozhodují o programu dětí ředitelky a učitelky, měly by se ale řídit doporučením hygieny.

„Většinou to nechávám na učitelkách, ale pokud jdou stupně pod minus deset, tak platí striktní zákaz vycházení s dětmi ven. Pokud jsou do toho ještě hlášeny rozptylové podmínky, že se zhoršily, tak si volám na hygienu,“ říká Martina Suchomelová, ředitelka liberecké školky Motýlek.

„My se ven snažíme chodit v podstatě při každém počasí, to už opravdu musí být extrém. Do minus deseti se to dá. Ono také záleží na tom, jestli fouká vítr, jestli je vlhko, ale myslím si, že se člověk řídí podle zdravého rozumu, a aspoň na chvíli se snažíme, aby se děti proběhly, protože to potřebují,“ dodává učitelka Zuzana Lexová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Šárka Škapiková zjišťovala, jestli chodit s dětmi v mrazech ven

Pokud nemrzne opravdu hodně, nechodit s dětmi vůbec ven je spíše na škodu, shodne se většina učitelek a maminek s krajskou hygienickou stanicí. Ta se zase řídí doporučeními ministerstva zdravotnictví.

„Rozhodnutí o tom, zdali děti půjdou ven, je na řediteli předškolního zařízení, eventuálně na učitelce. Pokud jsou nepříznivé klimatické podmínky, to znamená buď je tedy nepříznivá smogová situace, anebo, což se týká teďka zimního období, jsou teploty pod minus deset stupňů, tak se doporučuje pobyt dětí zkrátit na 15 až 20 minut nebo ho zcela vynechat,“ radí hygienička Zuzana Balašová.

Ze všech nejméně se o mrazy starají asi právě samy děti. Baví je být venku, i když i ony přiznávají, že kvůli velké zimě někdy raději zůstanou doma. Opatrní by ale v mrazivém počasí měli být zejména rodiče těch nejmenších.

Třeba paní Lenka Jandová z Liberce nechodí s několikaměsíčním synem v mrazech raději vůbec ven. „Většinou býváme doma, protože venku hodně mrzne a nechci ho nabalovat. Jinak ani s kočárkem se venku nedá, všude je to zamrzlé, všude to klouže,“ vysvětluje.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme