Na severu Čech už většina družstev úvěry na opravu domů využila, program Panel přesto láká

O úvěry na opravy panelových domů mohou ode dneška žádat jejich majitelé. Státní fond rozvoje bydlení chce letos rozdělit 210 milionů korun. Na severu Čech většina bytových družstev k větším opravám využila dotace už v minulých letech. Některá ale o nové možnosti uvažují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zateplování panelových domů ve Vlašimi (5) | Foto: Karel Chlumec

Je mezi nimi družstvo Družba z ústecké části Severní Terasa. Podle předsedkyně Moniky Sobotkové už připravují žádost, konkrétnější ale ještě být nechtěla.

Naopak neštěmické družstvo Rozvoj většinu svých domů opravilo už dříve. Z různých dotačních programů využilo celkem 125 milionů korun.

„Okna, fasády, střechy, regulace rozvodů tepla, osazení termoregulačních hlavic. Výsledkem je, že jsme dosáhli úspory tepelné energie o 42 procent,“ vysvětluje výhody provedených prací předseda Rozvoje Karel Jedlička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem družstev o výhodný úvěr na opravu domu zjišťovala Gabriela Hauptvogelová

Tentokrát mají družstva, města nebo společenství vlastníků možnost dostat výhodný úvěr. „Úvěr bude úročený asi 2,5 procenty. Takže když si to můžete rozložit do třiceti let, je to zajímavá splátka,“ říká Jedlička.

Jako problém vidí to, že jeden vlastník panelového domu může dostat nanejvýš pět milionů korun. To mnohdy nestačí a je to i důvod, proč o něj nepožádá ani Rozvoj na opravy domu s 240 byty.

„Náklady jsou podle projektu asi 36 milionů korun. Uděláme obě dvě průčelí, výměnu lodžií, jejich podlah a zábradlí a také střechy,“ počítá předseda družstva Rozvoj.

Státní fond rozvoje bydlení počítá s tím, že 210 milionů rozhodně neuspokojí všechny žadatele a počítá s tím, že bude muset hledat další peníze. Od srpna budou moci navíc i majitelé rodinných domů získat peníze z programu Zelená úsporám.

Gabriela Hauptvogelová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme